Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Můžete svojí nemocí nakazit své mazlíčky? I když se to nestává často, někdy můžete. Je však mnohem běžnější, že se lidé nakazí od svých mazlíčků. Čtěte dál a dozvíte se více o zoonózách (nemocech, které se přenášejí ze zvířat na lidi), co o nich říká Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) a jak můžete předcházet jejich šíření.
Může se ode mě můj pes nachladit?
Možná vás uklidní, že, jak píše Canine Journal, viry, které způsobují běžné nachlazení u lidí, nepřežívají ve psech dostatečně dlouho, aby je infikovaly. Psi však mohou chytit verzi nachlazení známou jako psincový kašel (nebo Bordetella) od jiných psů, ale také od lidí, kteří byli v kontaktu s infikovanými psy.
Mazlíčci a chřipka
To, zda váš pes nebo vaše kočka může od vás chytit chřipku, závisí na konkrétním kmenu chřipky. Podle The Telegraph, zatímco některé kmeny chřipky nejsou přenosné na domácí zvířata, jiné kmeny, jako například H1N1 (prasečí chřipka), jsou. A naopak, i když existují formy chřipky, které postihují psy a kočky, nemusíte se bát, že byste se těmito nemocemi nakazili od svých mazlíčků.
Zoonózy
Je častější, že se lidé nakazí od svých mazlíčků a jiných zvířat než naopak. Jedním z nejznámějších zoonotických onemocnění je vzteklina, která se přenáší z domácích zvířat na lidi prostřednictvím kousnutí nebo poškrábání. Zoonózy se nepřenášejí obvykle přímo z domácích zvířat, ale spíše z jejich parazitů, kteří se u nich mohou vyskytovat. Patří mezi ně měchovci, tasemnice, hlístice, nemoci přenášené blechami, a dokonce dýmějový mor, který přenášejí blechy. Domácí mazlíčci mohou na lidi přenášet také bakteriální infekce, jako je kampylobakterióza, toxoplazmóza nebo MRSA.
Kdo je nejvíce náchylný?
U lidí i mazlíčků je to stejné: nejzranitelnější jsou velmi mladí a velmi staří jedinci. Děti mladší 5 let a dospělí nad 65 let jsou nejcitlivější na zoonózy, říká CDC. Podobně zranitelná jsou také štěňata a koťata, stejně jako psí a kočičí senioři. Jedinci s narušenou imunitou jsou vystaveni vyššímu riziku infekce bez ohledu na živočišný druh.
Bezpečnostní opatření
CDC doporučuje následující opatření, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí mezi mazlíčky a lidmi:
- Umyjte si ruce vždy, když se nacházíte blízko zvířat, i když jste se jich přímo nedotýkali, nejlépe mýdlem a vodou. Nemáte-li mýdlo a vodu k dispozici, použijte ruční dezinfekční prostředek na ruce. Nezapomeňte si důkladně umýt ruce pokaždé, když manipulujete s výkaly svých mazlíčků, ale i s jejich miskami na žrádlo a vodu.
- Když jste sahali na mazlíčka, nedotýkejte se jiných lidí ani svého obličeje, dokud si neumyjete ruce.
- Důkladně vyperte povlečení a vyčistěte hračky i další předměty a povrchy, kterých se nemocný mazlíček dotýkal.
- Používejte bezpečné postupy při manipulaci s potravinami, abyste zabránili přenosu kontaminantů z vašich mazlíčků do vašeho jídla.
- Zajistěte, aby všichni členové vaší rodiny, včetně mazlíčků, měli vždy v pořádku očkování. Pokud se vaši mazlíčci dostávají do kontaktu s jinými psy nebo kočkami, například v kočičím/psím hotelu nebo na cvičišti, můžete požádat svého veterináře, aby jim podal vakcínu proti Bordetelle, která obvykle není součástí jejich základního očkování.
- Promluvte si se svým veterinářem o tom, jak se nejlépe zbavit blech, klíšťat a jiných parazitů u vašich mazlíčků.
Zoonózy mohou být vážné a jejich rizika by neměla být podceňována. Správná opatření však mohou omezit nebezpečí a ochránit všechny členy vaší domácnosti – jak ty chodící po dvou, tak i ty čtyřnohé.
Jean Marie Bauhausová