Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Pokud máte děti, které se chystají po prázdninách do školy, udělejte si v organizaci cest do školy a ze školy a nákupu školních pomůcek pauzu a zamyslete se nad tím, jaký vliv bude mít tento nový režim na vaše zvíře. Když pes, který si celé léto užíval přítomnosti dětí doma a rodinu trávící čas pohromadě, zůstane najednou doma sám, nepochybně ho to rozruší a nebude sám. Přestože většina koček je o samotě poměrně spokojená, některé náhlé prázdno také zaznamenají a mohou být z toho smutné. Čtěte dál a dozvíte se, jak svému zvířeti pomoci se s novým školním rokem vyrovnat.
Separační úzkost.
Separační úzkostí spojenou se začátkem nového školního roku jsou zvláště ohroženi psi. Jedná se o poruchu, která se vyznačuje kterýmkoliv z následujících příznaků (případně všemi najednou):
Úzkost, když se vy nebo jiný člen rodiny začnete chystat k odchodu.
Hrabání a škrábání ve snaze utéci.
Nadměrné vytí a kňučení.
Destruktivní kousání.
Krok zpět v nácviku čistoty .
Změny nálad.
Potenciálním spouštěčem této poruchy mohou být velké změny v rodinném režimu, stejně jako pokud náhle necháte psa doma samotného poté, co si zvykl na neustálou lidskou přítomnost.
Přestože zdravé a vychované kočky jsou k separační úzkosti obecně méně náchylné, některé z nich touto poruchou trpět mohou. Riziko hrozí zvláště kočkám, které byly v minulosti opuštěny, traumatizovány, zneužívány, nebo vystřídaly několik páníčků. Separační úzkostí mohou trpět i kočky a koťata, která mají obzvláště silnou vazbu třeba na vaše dítě po tom, co jejich oblíbená osoba zmizí na několik hodin z domu. Separační úzkost se u koček projevuje třesem, skrýváním se nebo snahou utéci, nechutenstvím, změnami nálad a podrážděným žaludkem, který může mít za následek průjem.
Prevence je vždy lepší než léčba
Podle asociace APBC (Association of Pet Behaviour Counsellors, Asociace poradců chování mazlíčků) můžete svému zvířeti pomoci vyhnout se separační úzkosti tak, že ho postupně navykáte na kratší úseky vaší nepřítomnosti. Cílem je, aby si váš mazlíček zvykl, že odcházíte, a tato doba nepřítomnosti se poté postupně prodlužuje.
Zvířata a zvláště psi přebírají emoční stavy od svých páníčků, proto je důležité zůstat v klidu a nedělat z odchodu, příchodu a loučení nic zásadního. Ideální je, když má pes po dobu vaší nepřítomnosti co největší svobodu, ale pokud vám dělá starosti jeho případné destruktivní chování či znečištění podlah, snažte se vymyslet, jak mu ponechat co nejvíce prostoru na bezpečném místě, kde není nic cenného, co by mohl zničit.
Všechna zvířata musí někdy zůstat doma sama, proto je dobré, aby si na to zvykala již od samého začátku. Během období, jako jsou letní prázdniny, kdy mají zvířata mnohem více interakce s rodinou než obvykle, se snažte udržet jejich denní režim co nejpodobnější režimu během vaší nepřítomnosti. Nechte je občas o samotě a když se přiblíží konec prázdnin, tyto chvíle postupně prodlužujte a opakujte.
Mějte na paměti, že i zvířata potřebují odpočinek. Váš mazlíček by měl mít vždy bezpečné a izolované místo, kam se může uchýlit, když bude chtít být o samotě a kde jej nebudete rušit vy, vaše děti, ani jejich kamarádi.
Jak zvířeti pomoci se vyrovnat se samotou
Pro rozptýlení zvířete ve vaší nepřítomnosti můžete použít také hračky a pamlsky. Psovi můžete například nabídnout hlavolam, do nějž vložíte jeho oblíbené pamlsky a on je bude muset dostat ven, což ho zabaví asi první půl hodinu vaší nepřítomnosti. I pro kočky mohou být hračky přínosné, protože je rozptýlí a zabaví, zatímco je rodina pryč. Další skvělý způsob, jak kočky zaměstnat a zaujmout, je schovávání kočičích granulí různě po domě.
Z návratu domů nedělejte velkou událost Po návratu domů byste neměli psa ignorovat, protože to ho může zase zklamat, ale jednoduchý pozdrav a pár pohlazení postačí. Vezměte jej ven na zahradu nebo jej přivolejte k sobě do jiného pokoje, kde spolu chvíli posedíte. Čím klidnější a přirozenější budete, tím spíše váš pes tento klid napodobí. Je také velmi důležité psu zajistit spoustu pravidelné fyzické aktivity, což mu pomůže zůstat po zbytek dne v klidu.
Jestliže jste tyto rady vyzkoušeli a váš mazlíček přesto v novém režimu vykazuje známky úzkosti nebo deprese, promluvte si se svým veterinářem. Čím dříve získáte radu od odborníka na chování zvířat, tím lépe pro vás i vaše zvíře. Měli byste navštívit odborníka kvalifikovaného v této oblasti a pokud váš veterinář nebude moci daný problém vyřešit sám, jistě vás zvládne nasměrovat. Pokud budete mít při přípravě na nový školní rok na paměti i duševní stav vašeho zvířete, je pravděpodobné, že na nový režim plynule najede celá rodina včetně všech čtyřnohých členů.
O autorce

Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je majitelka zvířat, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS