Kožní problémy a potravinová intolerance u psů

 

Škrábe se Váš pes?

 

 

Pokud si všimnete, že se Váš pes škrábe, olizuje nebo drbe více než obvykle, může mít kožní potíže. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků u svého psa, měli byste prozkoumat místa, která se zdají být nejproblematičtější. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků problémů s kůží u psů:

  • Červené skvrny nebo pupínky
  • Strupy nebo zesílená kůže
  • Loupavá nebo šupinatá místa
  • Svědění, škrábání, drbání nebo olizování
  • Vypadávání chlupů
  • Zápach kůže

Pokud zaznamenáte u svého psa některý z těchto příznaků kožního onemocnění, měli byste svého psa vzít k veterináři, aby mu provedl příslušené vyšetření.

Příčiny kožních onemocnění u psů

 

Alergie z prostředí


Kožní problémy u psů jsou někdy důsledkem alergenů v prostředí. Kožní alergie se u psů obvykle projevují na konkrétních místech včetně: tlamy, uší, tlapek, kořene ocasu, pod lokty a v oblasti slabin. Alergie se obvykle objevují ve věku od 3 měsíců do 6 let. Nezapomeňte se zeptat svého veterináře, zda by test na alergie nebyl pro Vašeho psa vhodný.

Mezi alergeny z prostředí patří pyly, spory plísní a prachové roztoče. Tyto alergeny se šíří vzduchem a mohou se objevovat po celý rok, kromě pylu, který se vyskytuje nejčastěji na jaře. Kůže Vašeho psa je základní bariérou pro alergeny, aby Vaše štěně zůstalo zdravé, a proto musí být péče o kůže Vašeho psa prioritou.

Kožní alergie u psů bývají chronické a vyžadují si celoživotní péči. To znamená koupat psa speciálním šamponem proti svědění, který mu pomůže zklidnit kůži. V péči o kůži Vašeho psa hraje důležitou roli také výživa — přechod na krmivo pro psy se speciálním složením pro podporu zdravé kůže může přispět ke zmírnění podráždění.

Paraziti a blechy

Blechy, vši a roztoči mohou způsobit podráždění kůže u psů. Kousnutí od parazitů jsou nepříjemná, proto se psi koušou a škrábou, čímž si poškozují kůži. Někteří psi mohou být obzvláště citliví nebo „přecitlivělí“ na kousnutí parazitů a jediné kousnutí blechy pak může Vašemu štěňátku způsobit spoustu nepohodlí.

Infekce

Stejně jako celkový zdravotní stav Vašeho psa, také bakteriální a plísňové infekce mohou způsobit kožní problémy Vašeho psa. Infekce mohou být způsobeny mnoha důvody, včetně alergií, ale otevřené rány jsou nejnáchylnější k infekci a obecně představují největší hrozbu pro kůži a celkové zdraví Vašeho psa. Určitě se poraďte se svým veterinářem, pokud se domníváte, že by Váš pes mohl mít kožní infekci.

Potravinové alergie

Podobně jako u lidí, i u psů se může objevit potravní přecitlivělost v důsledku reakce na některé druhy bílkovin ve stravě Vašeho psa. Váš veterinář může provést testy, aby zjistil, zda Váš trpí pes nějakou potravinovou alergií, a doporučit takové krmivo, které je navrženo pro usnadnění problémů u psů s potravní přecitlivělostí. 

 

Podpořte zdraví kůže Vašeho psa

 

První věc, kterou byste měli udělat, když máte podezření na nějaký kožní problém u svého psa, je poradit se s veterinářem. Může určit příčinu podráždění kůže a pomoci při výběru nejlepšího postupu léčby. Jeho doporučení mohou zahrnovat jednu nebo více z následujících možností: 

 

Léky

mohou pomoci při potížích s kožními infekcemi nebo závažným svěděním

Výživa

může podpořit uklidnění citlivé kůže. Také může řešit podstatu problému tím, že pomůže odhalit příčinu (například potravní přecitlivělost). Krmivo s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin také udržuje zdravou kůži a lesklou srst.

Potravinové doplňky

mohou psovi dodat některé mastné kyseliny a další živiny, které pomáhají k uzdravení.

 

Zeptejte se veterináře

Zdraví kůže Vašeho psa je zásadní pro jeho celkové zdraví. Správné koupání, pravidelné kontroly srsti a kůže a každoroční prohlídka u veterináře jsou skvělým způsobem, jak zabránit kožním problémům Vašeho psa, aby zůstal šťastný a zdravý. Také si promluvte se svým veterinářem o krmivech a pamlscích Hill’s v řadách Food Sensitivity a Skin Care Dog, zda by některé z nich nebyly dobrou volbou pro zdravou kůži Vašeho psa.

 

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky