[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Je šanta kočičí pro kočku bezpečná?

Kočky šantu kočičí milují. A šanta kočičí je zcela bezpečná – neobsahuje nic, co by mohlo Vaší kočce ublížit. Pokud by Vaše kočka náhodou snědla větší množství šanty kočičí, mohlo by jí být trochu špatně od žaludku, ale spíše ani to ne.

Co je šanta kočičí?

Šanta kočičí je trvalka příbuzná mátě. Pochází ze severní Afriky a Středomoří, ale nyní roste divoce v celé Evropě i Severní Americe. Rostlina je také známá pod jmény máta kočičí nebo kocourník (v angličtině catmint nebo catwort), z čehož je patrná znalost její obliby u koček.

Proč ji kočky vyhledávají?

Aktivní složkou šanty kočičí je nepelakton. Kočky ho poznají po čichu. Obecně se má za to, že nepelakton má obdobný efekt jako kočičí feromony uvolňované během kočičích námluv.

Šanta kočičí přirozeně kočkám vylepšuje náladu. Vaše kočka se může chovat neobvykle – může být více jako kotě nebo být přítulnější. Může se v šantě kočičí válet, třít se o ni tlapkami nebo čumáčkem. Také může skákat, být hravá nebo z pokoje do pokoje honit neviditelnou kořist.

Některé kočky jsou po šantě naopak natolik uvolněné, že jen zírají do prázdna. Výše popsané chování může být doprovázeno různým mňoukáním a vrčením. Šanta kočičí působí krátce, obvykle 5 až 15 minut. Další účinky šanty kočičí se na kočce projeví až za několik hodin.

Proč mám dávat kočce šantu kočičí?

Kočka bude ráda, když jí šantu dáte, takže ji můžete mít jako odměnu, když kočku učíte třeba používat škrabadlo nebo spát ve svém pelíšku. Šanta také představuje dobrý způsob, jak kočku trochu protáhnout nebo jak ji naopak zklidnit. Ať je důvod jakýkoli, se šantou je prostě zábava.

Jak mám šantu kočičí kočce podávat?

Existují různé produkty se šantou kočičí. Můžete koupit šantu v prášku a nasypat ji na podlahu nebo na hračku. Některé hračky se prodávají s vůní šanty nebo šantu přímo obsahují. Také lze zakoupit šantový olej (může být i ve spreji), kterým lze navonět hračku nebo pelíšek. Kočky reagují již na velmi malé množství šanty, takže ho nebudete potřebovat mnoho.

Moje kočka na šantu kočičí nereaguje.

Asi 30 % koček na šantu kočičí viditelně nereaguje. Reakce na šantu se zdá být dědičná. Některé kočky jednoduše nemají smyslové ústrojí, na které by šanta působila.

Přestože koťata bývají velmi hravá, obecně na šantu reagují až půlroční kočky. Také se může stát, že s přibývajícím věkem ztratí kočka o šantu zájem.

Šanta kočičí způsobuje u mé kočky agresivní chování

Některé kočky, především kocouři, se po šantě stávají agresivními, což pravděpodobně souvisí s tím, že šanta může vyvolávat sexuální chování. Pokud šanta na kočku působí takto, přestaňte ji kočce podávat.

Také můžete zvážit, zda nepoužívat jinou rostlinu, např. zimolez nebo kozlík lékařský. Promluvte si s veterinářem, ten Vám poradí, zda je šanta pro Vaši kočku vhodná, případně Vám doporučí jiné možnosti.

Šanta kočičí je trvalka příbuzná mátě. Pochází ze severní Afriky a Středomoří, ale nyní roste divoce v celé Evropě i Severní Americe. Rostlina je také známá pod jmény máta kočičí nebo kocourník (v angličtině catmint nebo catwort), z čehož je patrná znalost její obliby u koček.

[ ↑ skip to content ↑ ]