Nadváha a obezita u psů: Naučte se kontrolovat psí hmotnost krmením i pohybem

Majitelé psů si ne vždy uvědomují, že jejich pes není v kondici. Možná proto má téměř polovina mazlíčků v Evropě nadváhu!1

 

Pes s nadváhou však může trpět mnohými zdravotními obtížemi. I jen pár kilo navíc pro něj může představovat riziko mnoha zdravotních problémů, včetně následujících:

 • Pankreatitida
 • Kratší život
 • Onemocnění kůže
 • Diabetes
 • Artritida a zhoršená mobilita

Pokud máte pocit, že má Váš pes výraznou nadváhu nebo trpí obezitou, kontaktujte svého veterináře a společně najděte pro Vašeho mazlíčka bezpečné řešení.

Má Váš pes nadváhu?

 

Skóre tělesné kondice, tedy BCS, je nástroj, který slouží k vyhodnocení hladiny tělesného tuku a určení správné tělesné kondice u zvířat. Veterinář Vám může poskytnout odborné posouzení BCS Vašeho psa, aby zjistil, zda Váš pes má ideální váhu nebo zda potřebuje malou pomoc. Můžete si to zkusit sami s pomocí našeho šikovného nástroje BCS.

 

Vyzkoušet

 

Zdravá hmotnost má své výhody

 

Výzkum ukazuje jednoznačnou souvislost mezi hmotností psa a kvalitou jeho života. Psi, kteří jsou schopni dosáhnout zdravé hmotnosti a udržet si ji, žijí delší a šťastnější život, než psi s chronickou nadváhou nebo obezitou:

 

 

Jsou schopni lépe běhat, skákat, hrát a zapojovat se do rodinných aktivit

Psi se zdravou hmotností se vyhýbají vysokému riziku různých onemocnění spojených s tělesnou hmotností

Psi s ideální hmotností jsou schopni lépe zkoumat své okolí a reagovat na podněty, což pomáhá psům cítit se uvolněně a pohodlně

Jsou fyzicky více v pohodě, mohou si snadno dosáhnout na místo, které je svrbí, přeběhnout na chladnější místo atd.

Některá plemena jsou náchylná k dýchacím nebo srdečním problémům, které však mohou být méně časté u psů se zdravou hmotností

Dosáhněte zábavným způsobem zdravé hmotnosti

 

Zde jsou některé nápady na hry, které zajistí Vašemu psovi cvičení, a to způsobem, který bude bavit Vás oba.

 

Aportování

 

Než začněte, vezměte do úvahy plemeno svého psa – máte honáckého nebo loveckého psa? Hraní her, např. aportování může retrívra bavit celé hodiny, zatímco ovčácká plemena se zabaví při nahánění míčku nebo hledání hraček. Lovečtí psi milují čichání vůně ve stopě - umí vystopovat Vás nebo člena rodiny?
 

Hra na schovávanou

 


Hra na schovávanou je skvělá hra, kterou můžete hrát se psem, i když to může nějakou dobu trvat, než ji pochopí. „Schovejte“ se v jiné místnosti a na psa zavolejte. Když Vás najde, odměňte ho tím, že se mu budete chvíli věnovat nebo mu dáte jeden kousek nízkotučné granule. Může na to potřebovat několik pokusů, ale postupně mu můžete úkol ztěžovat tím, že se budete lépe schovávat. Nesmíte ho ale odradit.
 

Hra "Chodí pešek okolo"

 


To je skvělá skupinová hra a stejně tak způsob, jak posílit výcvik psa, aby přišel na zavolání. Když je pes připraven, zvyšte obtížnost tím, že do hry zapojíte více lidí, každý na psa střídavě volá z různých míst a tak ho udržujete stále ve střehu.
 

Vytvořte mu překážkovou dráhu

 


To můžete snadno udělat i doma. Buďte kreativní a použijte bezpečné předměty v domácnosti, např. srolované deky nebo lepenkové krabice, ze kterých vytvoříte překážky a bludiště, kterým musí pes projít. Ujistěte se, že je prostor bezpečný a nácvik přizpůsobte schopnostem a velikosti Vašeho psa. Jak pes postupně hubne, může podstupovat náročnější úkoly.
 

Jděte na túru

 

I když se nemusí jednat o hru, většina psů má ráda příjemnou dlouhou procházku. Pokud má Váš pes značnou nadváhu, bude muset nejdříve trochu zhubnout, než vyrazí na velké dobrodružství. Pravidelným zvykem by mělo být každodenní prozkoumávání „svého teritoria“ (v nejbližším okolí nebo tam, kam rádi pravidelně chodíte). Pro všechny psy je zajímavější, když se střídají známé trasy s novými horizonty s řadou nových podnětů.

 

 

 

 

 

 

 

Vyvážená výživa může změnit život

 

Každodenní aktivity Vašeho psa i jeho nálada mohou být negativně ovlivněny, pokud má nadváhu. Potrava, která poskytuje vyváženou výživu, mu může pomoci dosáhnout zdravé hmotnosti a současně ho udržet v plné spokojenosti. Krmiva Hill’s™ Science Plan™ Perfect Weight obsahují vysoce kvalitní ingredience, které jsou pečlivě kombinovány tak, aby vynikla delikátní chuť kuřete, kterou psi milují nejvíce. Krmiva Hill’s™ Science Plan můžete zakoupit na internetu, na Vaší veterinární klinice nebo ve Vašem nejbližším zverimexu. 

 

 

anchor

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky

 • Péče o zdraví psů

  Prozkoumejte svět péče o zdraví svého psa. Péče o psa od A po Z.
 • Pes | CHOVÁNÍ A VZHLED - hillspet.cz

  Zjistěte, jak poznat osobnost Vašeho psa, v naší sbírce zajímavých článků
 • Psí hry a cvičení

  Objevte nové způsoby, jak podpořit aktivitu svého pejska, zabavit ho a získat jeho pozornost, přízeň i přirozenou aktivitu. Naše články vám poradí, jak na to.
 • Nový majitel psa

  Gratulujeme k novému chlupatému přírůstku do rodiny! Zde na jednom místě najdete články, které vám pomohou s vaší novou rolí a výchovou psa.
 • Výživa a krmení

  Nevíte, čím nakrmit svého psa, jaké pamlsky jsou pro něj vhodné nebo co jaká vyživa je vhodná pro březí či kojící fenu? Tyto články vám dají odpověď.
 • Zajímavosti o psech

  Pálí vás další otázky ze světa psů? Svou odpověď i další zajímavosti můžete najít mezi následujícími články.