Význam zdraví močových cest

Každý nerad uklízí poté, co jeho mazlíčkovi stala „nehoda“, a když pomůžete Vaší kočce, aby si udržela zdravé močové cesty, stanou se nehody pouhou minulostí.

Zdravé močové cesty koček znamenají zdravé ledviny a zdravý močový měchýř. Ledviny hrají zásadní roli, protože filtrují odpad z krve. Také udržují normální rovnováhu tekutin a minerálů v těle. Když má Vaše kočka zdravý močový měchýř a ledviny, je mnohem méně pravděpodobné, že by močila mimo záchodek nebo že by se u ní rozvinuly potíže s močovými cestami nebo infekce.

Zde je několik tipů, jak můžete své kočce pomoci, aby si udržela zdravé močové cesty

 

Dávejte své kočce spoustu vody

 

My lidé se skládáme většinou z vody a kočky na tom nejsou jinak. Voda je základním stavebním kamenem života, takže dohlédněte na to, aby Vaše kočka vždy měla přístup k dostatečnému množství čisté vody. Po domě rozmístěte několik misek s vodou z různých materiálů, o různých tvarech, velikostech a hloubkách – buďte kreativní a zjistěte, které má nejraději.

Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě. Pokud se to týká Vaší kočky, uvažujte o instalaci vodní fontánky, aby Vaše kočka byla šťastná a hydratovaná. Podávání vlhkého krmiva, například kapsiček, může přirozeně přispět k vyššímu přísunu vody.

 

Misky s jídlem a vodou vždy musí být v dostatečné vzdálenosti od kočičí toalety

 

Nikdo nechce vyměšovat tam, kde jí. Vždy dohlédněte na to, aby misky na krmení a toaleta byly alespoň v protilehlých rozích místnosti, nejlépe však v oddělených místnostech domu. A pokud Vaše kočka stále močí mimo toaletu, stačí umístit její misku s jídlem na klidné místo. Problém vyřešen.

 

Vyhraďte jí klidné místo, kde si může odpočinout

 

Klidné prostředí bez stresu je pro kočku mnohem důležitější, než si myslíte. Stres není jen obtěžující, ale je také hlavním viníkem mnohých problémů s močením u koček. Psychickou pohodu Vaší kočky můžete zlepšit tím, že jí svůj domov jednoduchým způsobem přizpůsobíte. Vždy mějte oddělené prostory pro krmení, odpočinek, spánek a hry, aby nebyla ve stresu. Kočky také zbožňují řád, proto ocení krmení a hraní ve stejnou dobu.

anchor

 

Nedrhněte toaletu příliš

 

Místo drhnutí toalety po použití ji ukliďte pomocí lopatky a jednou za 14 dní ji vyčistěte. Kočky potřebují zápach pro orientaci v prostředí. Časté čištění a důkladné drhnutí odstraňuje pachy z toalety, takže je pro kočku obtížné si zapamatovat k čemu v první řadě slouží. Jednoduché odstranění výměšků lopatkou a dokonalé vyčištění jednou za několik týdnů je dostačující pro dobře udržovanou toaletu.

 

Zajistěte soukromí na toaletě

 

Co platí pro lidi, platí i pro kočky – my také chceme trochu klidu a ticha, když vykonáváme svoji potřebu. Umístěte toaletu na klidné, oddělené místo a nepřibližujte se, když jej Vaše kočka používá. Nezapomeňte říct i dalším členům rodiny, aby ji nechali v klidu, když vykonává svoj potřebu.

 

Problémy s močovými cestami postihují pouze starší kočky, je to tak?

 

Chyba! Je sice neobvyklé, aby kotě mělo problémy s močovými cestami, většina problémů s močovým měchýřem (např. struvitové urolity) se však objeví, když kočka dosáhne dospělosti, tedy ještě dříve než zestárne. Problémy s ledvinami se mohou objevit v jakémkoli věku a riziko s věkem stoupá. Proto je zejména důležité podporovat v dospělosti zdraví močového měchýře a ledvin.

 

Jakou roli hraje výživa?

 

Potrava, kterou dáváte Vaší kočce, hraje důležitou roli v jejím celkovém zdraví a pohodě. Pokud jsou u Vaší kočky diagnostikovány problémy s močovými cestami, hledejte krmivo, které má upravený obsah minerálů pro podporu zdravého močového měchýře. Poraďte se se svým veterinářem, zda by krmivo Hill’s™ Science Plan Urinary Health mohlo Vaší kočce pomoc při potížích s močovými cestami.

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky

 • Výcvik a výchova kočky

  Připravte se na výcvik. Přečtěte si články, jak vychovat a vycvičit vaši kočku. Zjistěte, jak naučit chodit kočku na záchod. Výcvik kočky krok za krokem.
 • Vybíráme mazlíčka: Jak se připravit na koťátko

  Co všechno musíte před pořízením mazlíčka zvážit a co všechno obnáší mít doma kočku. Podrobný rozcestník péče o kočku.
 • Chování a vzhled koček: Odhalte jejich tajemství

  Zjistěte, proč kočka mňouká, škrábe, jak komunikuje a mnoho dalšího. Vše o chování a vzhledu kočky na jenom místě.
 • Každodenní péče o kočky

  Objevte svět každodenní péče o kočku. Zjistěte, jak řešit problémy s kočkou, ale taky jak o ni správně pečovat.
 • Kočka: Výživa a krmení

  Pomůžeme vám vybrat si to správné krmení pro vaši kočku. Granule, kapsičky či konzervy pro kočky - tolik možností. Zjistěte, jak na výběr žrádla pro kočky.
 • Kočka a zdraví

  Zdraví vaší kočky je na prvním místě. Zjistěte, jaké nemoci mohou kočky trápit a jak jim předcházet. Vše o zdravotní péči pro vaše kočky.