[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kdo vládne ve vaší posteli? Vy nebo vaše kočka?

Osobnost vaší kočky je pravděpodobně klíčovým prvkem, jestli společné sdílení postele s kočičím mazlíčkem bude fungovat nebo ne. Některé kočky jsou velmi klidné a ustelou si, na kterémkoli místě bez větších protestů. Jiné kočky zase mohou vyžadovat spaní v měkké velké posteli. A když se k nim budete hezky chovat, dovolí vám i přespat ve vaší posteli.

Pokud máte velkorysou kočku, dopřeje vám pocit pohodlí a příjemný pocit kamarádství. Pokud je vaše kočka víc ctižádostivá, krade vám peřinu a vytlačuje vás z postele, budete se muset o své místo poprat.

První krok při jednání s dominantní kočkou je její přenesení z postele do jejího pelíšku. Dejte vaší kočce zřetelně najevo, kde je její místo, a kde vládnete vy. Pokud to nepomůže, přeneste ji v jejím pelíšku ven z ložnice a zavřete dveře. Nejspíše zpoza dveří uslyšíte nespokojený kočičí nářek; naučte se ho ignorovat. Pokud ji nebudete ignorovat a pustíte ji dovnitř, velmi záhy se naučí, že škrábáním a mňoukáním docílí svého.

Majitelé těch koček, které nevládnou jejich posteli, se mohou zase chovat jako nenastavitelný brzký budíček. Kočky jsou přirozeně krepuskulární, to znamená, že velmi rády vstávají již za svítání, takže o několik hodin dříve, než lidé.

V tuto dobu mají vždycky náladu na hraní (čti ‘lovení‘), takže všechny prsty nebo končetiny vykukující zpod peřiny se mění v jejich kořist. Pokud je vaše kočka aktivním lovcem právě, když se snažíte ještě spát, ujistěte se, že má poblíž k dispozici nějaké hračky (pokud možno bez rolniček).

Také se ujistěte, že si vaše kočka uvědomuje, že se musí sžít s vaším ranním rozvrhem. Když se probudí, nesnažte se vyhovět každému jejímu přání - nakrmte ji a hrajte si s ní, až když opravdu chcete vstávat. Jestliže pochopí, že dostane to, co chce, i ve čtyři hodiny ráno, bude v tom pokračovat. Ale jestli si uvědomí, že dostane, co chce, až když vstanete, je větší pravděpodobnost, že vás nechá déle spát.

Abyste se ujistili, že je vaše kočka více unavená, když chcete jít spát, věnujte ji nějaký čas před spaním a hrajte si s ní. Trocha aktivního cvičení dopomůže k tomu, aby kočka déle spala a nechala i vás déle spát.

Svádíte s vaší kočkou boj o každý kousek postele, vzdáváte tento každodenní boj a spíte raději na pohovce, nebo má vaše kočka luxusní kočičí postel? Povězte nám o vašem postelovém soužití s vaší kočkou na našem Facebooku!

[ ↑ skip to content ↑ ]