[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Psí hrdinové: Pátrací a záchranářští psi

Psi jsou nejen skvělí domácí mazlíčci, ale hrají též velmi důležitou roli i v širší společnosti. Pátrací a záchranářští psi jsou neocenitelní během mnoha katastrof. Odborníci odhadují, že jeden pes může zastat práci až 20ti lidí.

Pátrací a Záchranářští psi dokáží prozkoumat širší oblast než lidé, a protože mají mnohem vyvinutější čich, zrak a sluch, jsou schopni zaregistrovat i nepatrné známky života.

Skutečnost, že psi pracují rychleji než lidé, je hlavním faktorem vysokého počtu přeživších lidí během katastrof, především lavinového sesuvu. Více než 90% lidí zavalených lavinou přežije, pokud jsou nalezeni do 15ti minut po závalu. Po 30ti minutách od závalu se toto číslo dramaticky sníží na 30%.

Pátrací a záchranářští psi jsou obvykle trénovaní ke stopování nebo prohledávání oblasti. Každý z těchto úkolů vyžaduje odlišné schopnosti a trénink. Pokud se člověk ztratí někde v pustině, pátrací a záchranářští psi jej vystopují díky pachové stopě z předmětu, který patří pohřešované osobě. Pes následuje pachovou stopu, dokud nenajde hledanou osobu.

Po následcích zemětřesení nebo laviny, pátrací a záchranářští psi musí bryskně vypátrat každou osobu, která by mohla být v nebezpečí. Psi začnou větřit a instinktivně si vybírají lidské pachy pocházející z místa katastrofy. Jakmile pes identifikuje stopu, tým záchranářů začne kopat, aby pomohl všem zasypaným osobám.

Nejčastěji využívaná plemena v pátracích a záchranářských akcích jsou plemena ovčáckých a loveckých psů, a to především proto, že mají správný ‘tah na branku’. Nicméně, každý pes se správným temperamentem a řádným tréninkem se může stát pátracím nebo záchranářským psem.

U pátracích a záchranářských psů je nejdůležitější obsáhlý trénink. Psi musí být dokonale poslušní a na tuto práci psychicky i fyzicky připravení. Také musí být připraveni na nespočet odlišných situací, od zemětřesení a neštěstí v obydlených oblastech, až po laviny, nebo pátrání v pustině.

Práce v oblastech postižených katastrofou je stresující jak pro psy, tak záchranáře. Zachování nejvyššího stupně psychického zdraví a emoční pohody je u těchto psů tudíž zásadní.

Všichni psi,ať už tvrdě pracující pátrací a záchranářští psi, nebo vaši domácí mazlíčci, potřebují správnou výživu, aby žili dlouhý a zdravý život. Právě proto se Hill’s věnuje výrobě prémiové výživy pro psy všech velikostí a plemen, a pro všechny věkové kategorie. Navštivte naše stránky zde.

[ ↑ skip to content ↑ ]