Aby štěně zůstalo zdravé

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Aby bylo štěně ve špičkové kondici

Zdravé štěně

Vy jste tím, kdo může zajistit, že vaše štěně bude překypovat zdravím a vitalitou. Jste nejen odpovědní za každodenní péči o ně, ale také jej znáte ze všech nejlépe. Dá se říci, že jste „očima a ušima“ veterináře ve chvíli, kdy štěně zrovna nemusí na kontrolu. Když je štěněti špatně nebo má průjem, je jasné, že má nějaký zdravotní problém. Aby ale bylo zdravé, nestačí jen sledovat příznaky onemocnění.

Péče o zuby a ústní dutinu u štěněte

Onemocnění zubů jsou u psů běžná, proto jedna z nejlepších věcí, které můžete pro své štěně udělat, je začít mu pravidelně čistit zuby. Nedoporučuje se však používat jakoukoliv zubní pasu. Zubní pasty určené pro lidi obsahují složky, které nejsou pro psy vhodné a také nejsou navrženy tak, aby se mohly polykat. Psí zubní pasty jsou nejen bezpečnější, ale vašemu štěněti budou také mnohem více chutnat (spíše než po mentolu chutnají totiž po mase). Pokud zaznamenáte, že má štěně problémy jako krvácející dásně nebo páchnoucí dech, sdělte to svému veterináři. U veterináře si také můžete koupit psí zubní kartáček a speciální zubní pastu navrženou pro psy.

Kouše vaše štěně vše, co najde? Kousání u dospívajících psů je jiné, než kousání u štěňat, kterým rostou zuby, protože k němu dochází až poté, co psovi vypadaly všechny štěněcí zuby, ostré jako jehličky. Dospívající psi často mívají neovladatelnou chuť něco kousat a různé teorie se neshodují na tom, proč. Ať už je ale příčina jakákoliv, pokud chcete zachránit svou domácí obuv, nabídněte štěněti předměty, které kousat může.

Péče o uši štěňat

Každých pár dnů se jemně podívejte štěněti do uší, zda vypadají zdravě. Kůže v nich by měla být čistá, ne zarudlá nebo podrážděná. V uších by také nemělo být příliš mnoho ušního mazu ani žádný výtok a neměly by zapáchat. Psovi do uší nikdy nic nedávejte, pokud vám to veterinář nedoporučí.

Sledujte, zda štěně netřese hlavou nebo si neškrábe uši. Pokud máte podezření, že vaše štěně má jakýkoliv problém s ušima, jako např. bakteriální nebo plísňovou infekci, zánět nebo ušní svrab, neváhejte zajít na kontrolu k veterináři.

Jak vypadá zdravé štěně

Zdravé štěně má jasné oči, zářivou srst a spoustu energie.

Mějte na paměti, že když je štěněti mizerně, nemůže vám to říct. Je proto na vás, abyste ho pozorně sledovali. Když budete vědět, co je u vašeho psa normální, snadno pak zachytíte, když něco vybočí z normálu. Mezi varovné signály patří:

  • Náhlá ztráta chuti k jídlu.
  • Častější spánek, než je obvyklé. 
  • Změny v chování.
  • Rychlý úbytek nebo přibírání na váze. 
  • Neobvyklé výstupky nebo hrbolky. 
  • Zvracení či průjem. 
  • Problémy s očima nebo ušima.

Věřte svému instinktu a kdykoliv máte nějakou pochybnost, zavolejte veterináři.

Stres u štěňat

Nejedná se sice o fyzické onemocnění, ale příznaky stresu u štěněte mohou být stejně tak znepokojivé.

Když štěně kňučí prvních pár nocí po příchodu do nového domova, je to normální. Než si štěně vezmete domů, požádejte chovatele, zda by mu mohl dát deku nebo hračku, kterou mu přinesete. Štěně tak bude mít u chovatele něco, co má vaši vůni a naopak něco, co voní jako jeho původní domov, až si jej vezmete domů.

I po uplynutí této počáteční fáze mohou štěně některé věci stresovat. Běžným problémem je separační úzkost. I tady je nejlepším lékem spousta lásky a útěchy. Pokud problém přetrvává nebo se zhoršuje, proberte to se svým veterinářem.

Prevence je lepší než léčba

Ještě než se k vám štěně dostane, mělo by se u něj začít s očkováním a chovatel nebo útulek by vám měl dát očkovací průkaz od veterináře. Jednou z nejdůležitejších věcí, která zajistí vašemu štěněti dobré zdraví, je dodržování očkovacího plánu. Důležité je také pravidelné odčervení a prevence proti blechám. Požádejte svého veterináře o podrobnější informace.

A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na pohyb a zdravou stravu. Štěňatům je důležité podávat krmivo navržené přímo pro štěňata a ne pro dospělé psy. Může se to zdát samozřejmé, ale štěňata mají jiné nutriční potřeby než dospělí psi, nezbytné pro správný růst a vývoj mozku, kostí a svalů. A štěňata velkých plemen mají mírně odlišné potřeby než malá a střední plemena. Požádejte svého veterináře, aby vám doporučil vyvážené a kompletní krmivo pro štěňata, vhodné pro plemeno a velikost vašeho štěněte.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

Související produkty