[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Udržování kondice štěněte

Strava a cvičení: jak zajistit, aby z Vašeho štěněte vyrostl zdravý pes v dobré kondici 

 

Jakmile si domů poprvé přinesete štěně, budete se o něm muset naučit velkou spoustu věcí a velkou pozornost bude třeba věnovat jeho stravě. Čím jej budete krmit, bude záležet na vás obou. Mějte však na paměti, že rostoucí štěně potřebuje více kalorií, minerálů, bílkovin a vitamínů než dospělý pes.

K dispozici je v současné době mnoho komerčních krmiv pro zvířata a jejich cena i kvalita se výrazně liší. Abyste se mohli správně rozhodnout pro nejlepší krmivo pro své štěně, pomůže Vám, když porozumíte složení dostupných krmiv.

 

Jaká nabídka je pro Vaše štěně připravena?

 

Kuře, játra, sója, rýže, kukuřice a olej. Tyto suroviny najdete v krmivech pro své štěně. Ale stravitelnost a nutriční hodnotu krmiva, pro které se rozhodnete, určuje kvalita těchto ingrediencí.

Tyto ingredience Vašemu štěněti poskytují nezbytné živiny: bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerály. Ovšem je také důležité, aby tyto živiny byly obsaženy ve správných poměrech. Nikoho dnes nepřekvapí skutečnost, že některá krmiva mají nesprávné a nevhodné poměry těchto živin a nekvalitní a těžko stravitelné ingredience. Pro více informací o důležitých složkách klikněte zde.

Dnes je na trhu tak obrovské množství různých krmiv, že můžete mít problémy poznat, co je pro Vaše štěně nejlepší. Zcela jistě pomůže, když se před svým rozhodnutím poradíte s veterinářem.

 

Jak své štěně krmíte?

Zní to jako docela úsměvná otázka, nemyslíte? Ale není tomu tak. Existuje totiž několik způsobů, jak psa krmit.

V první řadě je třeba se rozhodnout, zda jej budete krmit suchou stravou nebo krmivem v konzervě, případně směsí obou variant. Granuláty jsou obvykle úspornější, především u psů větších plemen. Ale jak konzervovaná, tak i granulovaná krmiva mohou být nutričně kompletní a vyvážená. Požádejte svého veterináře o radu nebo doporučení.

 

Kompletní nebo doplňkové?

Dnes je na trhu tak obrovské množství různých krmiv, že můžete mít problémy poznat, co je pro Vaše štěně nejlepší. Zcela jistě pomůže, když se před svým rozhodnutím poradíte s veterinářem.

 

Výcvik: nezbytný pro Vaše štěně, prospěšný i pro Vás

Jakmile bude mít Vaše štěně za sebou celý cyklus očkování, určitě se s ním budete těšit ven. Jeho výcvik je naprosto zásadní. Nejen že pomáhá rozvíjet fyzickou kondici, ale také štěně stimuluje po duševní stránce a poskytuje mu sociální kontakt. Klikněte zde pro více informací o socializaci.

Než vyrazíte ven, zvolte vhodné vodítko. Můžete sáhnout po samonavíjecím vodítku, než si budete jistí, že Vám štěně neuteče, nebo zvolit postroj, pokud štěně příliš tahá.

Pak si budete muset zjistit, ve kterých parcích a zahradách můžete svého psa venčit i bez vodítka. Velké venkovské parky a pole jsou pro psy ideální, ale ujistěte se, že tam můžete psa z vodítka pustit, a dávejte také pozor na hospodářská zvířata. A nezapomeňte na sáčky pro sběr hovínek.

 

Nic se nemá přehánět

Každodenní cvičení posílí svalovou hmotu a výdrž Vašeho štěněte, ale dejte pozor, abyste to nepřehnali. Součástí každého dne by měly být krátké, časté procházky. Přestože by Vás mohlo lákat vyrazit se svým novým společníkem na průzkum širého okolí, pamatujte, že jde stále pouze o mladé štěně v období růstu. Nenechávejte tedy pohyb štěněte na dlouhé trasy a víkendy. Vaše štěně se vyčerpá a mohou se u něj objevit problémy s kostmi a klouby.

Snad ani nemusíme připomínat, jak důležité je kontrolovat intenzitu a frekvenci cvičení. Pokud si nejste jistí, kolik aktivity by mohlo být pro Vaše štěně až příliš, požádejte o radu svého veterináře.

[ ↑ skip to content ↑ ]