[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Identifikace Vašeho štěněte

Identifikace štěněte

Jak již bylo zmíněno, existuje zákon týkající se označování psů. Na obojku by měla být připnuta identifikační známka přidělená městským úřadem. Můžete na obojek připnout také známku s Vaším jménem, adresou a telefonem; pomůže Vám opět se shledat se štěnětem, pokud se ztratí.

Více informací najdete v článku o aplikaci mikročipu.

Někteří majitelé psů nechávají svého mazlíčka tetovat, většinou na vnitřní stranu nohy nebo ucha, ale nyní je označování mikročipem považováno za efektivnější způsob trvalého označení pejska, které významně zvyšuje šanci opět se s ním shledat, pokud by se mělo ztratit, zatoulat, nebo by jej někdo zcizil.

Většina štěňat může být označena mikročipem, když dosáhne dvanácti týdnů věku. Tenký čip může být zaveden bezbolestně pod kůži; čip se nemůže normálně pohybovat a není vidět, ale je čitelný scannerem. Každý mikročip má vlastní jedinečný kód, který je spolu s Vašimi detaily zadán v mezinárodní databázi PetLog. Jde o spolehlivý způsob identifikace, když někdo nalezne zatoulaného psa. Za jednorázový poplatek 600 CZK jsou informace zadány a uloženy do databáze, kde jsou vedeny po celý život Vašeho psa.

Pokud budete chtít vědět více o označování mikročipem, Váš veterinář Vám velice rád poradí.

A pokud se Vaše štěně ztratí?

Myšlenka, že by se štěně mohlo ztratit je určitě hrozná, ale lepší než to považovat za nemyslitelné, je být připravený. Je bez pochyby, že ztráta štěněte je spojena s velkým stresem, a proto je lepší starat se spíše o to, jak předejít ztracení nebo krádeži Vašeho miláčka. Mazlíčci milující domov jsou obzvlášť zranitelní, protože neznají cesty v okolí a tedy i cestu domů.

Samozřejmě mnoho psů si najde svoji vlastní cestu domů, ale pokud se Váš miláček ztratí, měli byste okamžitě jednat. Vaše štěně by mělo nosit svou identifikační známku, takže místní policie nebo místní úřady Vám jej snadno vrátí. Ale jestliže ji nemá, dejte policii nebo místnímu útulku detailní popis a kontaktní telefonní číslo. Spojte se tedy v prvé řadě s místním útulkem, mohou mít Vaše štěně. Telefonní číslo na útulek najdete v telefonním seznamu. Konečně je jisté, že lidé mohou v dobré víře vzít štěně k sobě domů, proto rozvěste v okolí plakáty; v obchodech, knihovnách, supermarketech a ordinacích veterinářů.

Můžete se také spojit s organizací Petsearch. Jedná se o celonárodní síť dobrovolníků, kteří Vám s hledáním Vašeho mazlíčka pomohou. Kontaktovat je můžete na telefonním čísle 01225 705175.

[ ↑ skip to content ↑ ]