[ ↓ skip to navigation ↓ ]

První pomoc

První pomoc štěněti Puppy with bandage

Doufejme, že se Vaše štěně nikdy vážně nezraní, ale protože je to uzlíček energie, který je neustále v pohybu, tak se nevyhnete mnoha oděrkám a proto je užitečné mít základní znalosti o základech první pomoci.

Lékárnička první pomoci

Měli byste mít v lékárničce základní věci jako jsou: obvazy, obvazovou vatu, gázu na vyčištění ran, jemnou desinfekci pro zvířata na vymytí ran a pinzetu například na odstranění předmětů z tlamy.

Dopravní nehody

Jestliže se Vaše štěně zaplete do dopravní nehody, měli byste okamžitě zavolat veterináře. Vaše štěně může být v šoku a může reagovat nepředvídatelně. Takže se k němu přibližujte pomalu a opatrně. Pokud je to možné, zabalte štěně do deky (nebo použijte rohožku pod nohy z auta) a odvezte jej tak rychle jak jen můžete k veterináři. Pokud nemáte možnost se tam dopravit, můžete zavolat veterináře přímo na místo nehody.

Kosti, klacky, balónky

Kosti, klacky a balónky se mohou zapříčit, nebo zapíchnout v tlamě štěněte. Jestliže se tak stane, předmět dráždí tlamu, nebo může mít problémy sevřít čelisti. Můžete být schopni odstranit jej rukou nebo pinzetou, ale pokud to nejde, pak štěně vezměte k veterináři, který si s tím poradí. Štěně uspí a snáze vytáhne předmět. Jako vždy platí, že prevence je lepší než léčba, tak nikdy nenechávejte štěně hrát si s malým balónkem a neházejte mu malé klacíky.

Popáleniny

Jestliže se Vaše štěně popálí horkou vodou, olejem, chemikáliemi nebo mrazem, bude potřebovat ihned ošetření. Malé popáleniny můžou být ošetřeny doma – vyčištění postižené oblasti jemnou desinfekcí a natření chladivým krémem nebo gelem například s aloe vera. Vážné popáleniny potřebují veterinární ošetření, takže štěně vezměte co nejrychleji k veterináři.

Řezné rány

Štěňata mohou trpět na řezné rány hlavně na nohou, jestliže šlápnou na něco ostrého, jako je například rozbité sklo. Vyčistěte ránu tekutou desinfekcí jako je například Alfadine a obvažte ji, pokud je to nezbytné. Pokud krvácení nepřestává nebo je rána velká konzultujte to s veterinářem.

Zlomené nebo utržené drápy

Může to být velmi bolestivé a může se rychle zanítit. Často to vydatně krvácí. Jestliže je to možné přiložte na nohu obvaz a odvezte štěně k veterináři. Často je nutné podat antibiotika nebo dráp za užití sedativ nebo v anestezii úplně odstranit.

Pokousání psem

Jestliže je štěně pokousáno jiným psem, většinou je zapotřebí navštívit veterináře. Pokud se jedná o drobnou ranku nebo ranky, bude se jednat o rutinní návštěvu, ale pokud je zranění větší bude se muset naléhavě ošetřit.

Poštípání nebo pokousání hmyzem

Jestliže štěně má vážnější otok okolo tlamy, nosu nebo krku může způsobit dýchací obtíže, kvůli poštípání hmyzem, měli byste jej vzít okamžitě k veterináři.

Jestliže žihadlo nebo bodnutí nezpůsobí žádné vážnější problémy, můžete štěněti ulevit přiložením chladného obkladu na postižené místo.

Kulhání

Jestliže štěně kulhá na nohu nebo se nemůže na nohu vůbec postavit, měli byste jej vzít co nejdříve k veterináři, abyste vyloučili zlomeninu.

V méně vážném případě, zkontrolujte, jestli nemá trn v tlapce, nebo zaražený kamínek, nebo poranění a poohlédněte se po zraněném drápu.

Epilepsie

Epilepsii můžete poznat náhlými, nekontrolovatelnými, křečovými pohyby, často s cvakáním čelistmi a sliněním. Při záchvatu pes obvykle upadne do bezvědomí a nevnímá své okolí.

Jestliže dostane záchvat epilepsie, nesnažte se jej držet. Místo toho raději z jeho blízkosti odsuňte nábytek a tvrdé předměty, o které by se mohl poranit. Vypněte všechny podněty jako je světlo, rádio, televizi, pračku atd. a zatemněte místnost; to může pomoci rychlejšímu odeznění záchvatu.

Jestliže má Vaše štěně epilepsii, měli byste to vždy konzultovat s veterinářem.

Problémy s ušima

Uši štěněte by měly být uvnitř lesklé, světle růžové a bez ušního mazu a nečistot. Neměly by zapáchat.

Všechny problémy s ušima vyžadují prohlídku u veterináře.

Problémy s očima

Pokud má štěně problémy s očima jako je škrábnutí nebo zánět spojivek, měli byste navštívit veterináře. Zkuste štěněti zabránit, aby si otíralo oči.

Úpal

Nejlepší radou týkající se úpalu je, že prevence je lepší než pak léčba. Ujistěte se, že štěně nebude zůstávat za teplých dní delší dobu na sluníčku a že není venku v poledním horku.

Jestliže navzdory vaší snaze utrpí štěně mírný úpal, ochlaďte jej nejlépe mokrými ručníky nebo větrákem, dejte mu dostatek chladné vody a ujistěte se, že má klid.

Vážnější úpaly je nutné řešit s Vaším veterinářem.

Otravy

Štěňata jsou velmi zvědavá a je zde stále možnost, že štěně pozře něco, co by nemělo. Stejně jako při úpalu platí, že prevence je lepší než léčba a měli byste zajistit Váš domov a zahradu a ujistit se, že štěně nemůže najít věci, které by mohly být nebezpečné jako jsou granule na hubení slimáků, čisticí prostředky nebo „člověčí“ čokoláda. Jestliže předpokládáte, že štěně něco snědlo něco, co nemělo, vždy vezměte s sebou k veterináři obal jedovaté látky. Veterinář zjistí jaký je problém a pomůže najít protijed.

Jestliže se stane nejhorší, vyhledejte pohotovostní veterinární péči.

 

 

 

[ ↑ skip to content ↑ ]