[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Výcvik s klikerem

Učení základních povelů pomocí výcviku s klikerem

Pán a velitel

Vaše štěně Vám bude chtít dělat radost. Bude se předvádět, abyste mu něco povolili, a potěší jej, jakmile tak učiníte! Bude od Vás očekávat, že mu budete velet, takže učení nových věcí pro něj bude znamenat spoustu zábavy. A jakmile se Vaše štěně naučí pár základních povelů, bude pro Vás komunikace s ním mnohem jednodušší, což Vám pomůže v budování vzájemného vztahu. Například jej budete moci naučit, aby k Vám přišlo, kdykoli jej zavoláte, chodilo Vám u nohy a chovalo se slušně, když půjdete ven.

Pomoci by Vám v tom mohla metoda „výcviku s klikerem“. Výcvik s klikerem byl vyvinut ve 40. letech minulého století jako způsob komunikace s delfíny a velrybami a stejné principy se snadno dají použít i u psů. Jde o příjemný, moderní a vědecky ověřený způsob, jak usnadnit výcvik domácích mazlíčků.

Jak to funguje

Princip výcviku s klikerem spočívá v asociaci „kliknutí“ se správným chováním, které je následně odměněno a štěně musí pochopit, proč odměnu dostalo.

Použitím kliknutí k označení správného chování bude štěně přesně vědět, co udělalo, aby dostalo odměnu. Výcvik s klikerem se spoléhá na pozitivní přístup, tedy odměňování, což znamená, že trestání není nutné.

Tento vskutku jednoduchý přístup k výcviku Vašeho štěněte je nejlepším klíčem k úspěchu. Při výcviku s klikerem si Vaše štěně kliknutí spojí s dobrým chováním a bude za úspěšné provedení povelu očekávat odměnu. Začněte s odměňováním pamlsky a poté postupem času u každého povelu přecházejte na odměnu pochvalou a nebo si se štěnětem trochu pohrajte.

Začínáme

Své štěně můžete naučit prakticky cokoliv, nejen jednoduché povely, jako „sedni“ nebo „zůstaň“, ale i aportovat nebo přinést Vám papuče. Budete k tomu potřebovat jen trochu trpělivosti.

Chcete-li začít s výcvikem, najděte si místo, kde nebude štěně nic rušit, a připravte si jako odměnu pár granulí.

Začněte s úplnými základy: vyslovte jméno svého štěněte. Jakmile se na Vás podívá, klikněte a odměňte jej granulí. (Štěňata mají velmi citlivé uši, takže u nich kliker nedržte příliš blízko.)

Brzy pochopí, že jakmile uslyší své jméno a věnuje Vám svou plnou pozornost, bude odměněno kliknutím a pamlskem. Tento základní princip používejte u všech povelů, které jej chcete naučit – po splnění povelu vždy klikněte a odměňte jej. Jakmile tento princip bude chápat, můžete přejít na další povely, jako „sedni“, „zůstaň“ a „lehni“.

Krok za krokem

Vaše štěně bude vše považovat za hru. Proto je nutné jej stimulovat a měnit povely, které jej učíte. Mnohem jednodušší je také postupovat po malých krůčcích, než jej učit vše najednou. Každý povel učte přibližně pět minut a pak se k němu vraťte, kdykoli si najdete chvilku.

Povely procvičujte na nejrůznějších místech: v obývacím pokoji, v zahradě, v hale nebo v kuchyni i venku na procházkách, aby se Vás štěně naučilo poslouchat při všech možných situacích. Techniku s klikerem můžete použít i při jiných aspektech výcviku svého štěněte, například pokud chcete, aby u veterináře klidně stálo, nebo aby si zvykalo na cestování autem.

Vaše štěně se bude učit velmi rychle a reagovat bude nejen na pamlsky, ale i na Vaši lásku a náklonnost. Výcvik Vám pomůže vybudovat pevné vzájemné pouto a odměnou Vám bude šťastný, poslušný a dobře vycvičený pes.


Výcvik s klikerem

[ ↑ skip to content ↑ ]