[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Výuka základních povelů pomocí clickeru

Páníček a velitel

Vaše štěně Vám bude rádo dělat radost, těšit se na Vaši pochvalu a bude se snažit jí dosáhnout! Štěně se rádo učí, takže naučit ho chovat se správně bude výborná zábava. A až se naučí některé základní povely, komunikace s Vaším štěnětem bude mnohem jednodušší a zároveň muže Vám pomoci vybudovat si vzájemné přátelství. Na příklad, měli byste se ujistit, že Vaše štěně vždy přijde, když jej zavoláte, že umí chodit u nohy a že se umí chovat i venku.

Dobrou cestou jak toho docílit je používání metody výcviku s pomocí Klickeru. Tento výcvik byl vyvinut v roce 1940 jako možnost, jak se dorozumívat s delfíny a velrybami a stejný princip funguje i na psy. Je to moderní a přirozený způsob jak jednoduše trénovat Vašeho miláčka.

 

Jak to funguje

Princip výcviku s Klickerem je spojení „kliku“ a správného chování, odměnění tohoto chování a pomoct štěněti pochopit, proč dostalo pochvalu.

Použitím kliknutí označíte správné chování a štěně bude vědět, co přesně má udělat, aby bylo pochváleno. Výcvik s Klickerem závisí na spolehlivém upevnění návyků – pomocí odměn – což znamená, že potrestání není nezbytné.

Zavedení opravdu jednoduchého postupu jak trénovat Vaše štěně je nejlepší cestou jak dosáhnout výsledků. Výcvikem s Klickerem si štěně spojí klik s dobrým chováním a bude očekávat odměnu za správné provedení. Začněte s odměňováním pamlsky postupně s každým povelem a přejděte k používání pochval a malých pohlazení jako odměny.

 

Začátek

Můžete Vaše štěně naučit téměř cokoliv, od jednoduchých povelů jako je „sedni“ nebo „lehni“, nosit aport nebo nosit Vaše pantofle. To vše vyžaduje trochu trpělivosti.

Než začnete, najděte nerušené místo a mějte u sebe nějaké suché krmivo připravené jako odměna.

Začněte se základy: řekněte jméno štěněte. Jakmile se štěně na Vás podívá, klikněte a dejte mu granulku jako odměnu. (Uši štěněte jsou velice citlivé, takže buďte opatrní a nedržte Klicker příliš blízko.)

Štěně brzy pochopí, že když zaslechne své jméno a věnuje Vám pozornost, bude odměněno kliknutím a pamlskem. Použijte tento jednoduchý princip na všechny povely, které jej chcete naučit; vždy klikněte a odměňte jej, když to udělá dobře. Jakmile to pochopí, můžete začít s dalšími povely, jako je „sedni“, „vztyk“ nebo „lehni“. Pro jasné pokyny, jak učit jednotlivé základní povely, klikněte zde.

Trochu času

Vaše štěně bude vše vnímat jako hru, takže udržujte jeho pozornost změnou toho, co se učí. Je tedy jednodušší dělat to po kratší dobu, na místo jedné veliké lekce. Každý povel dělejte po přibližně pět minut a vraťte se k němu kdykoliv můžete.

Procvičujte povel na různých místech: v obývacím pokoji, na zahradě, v hale nebo v kuchyni, když jste venku na procházce, musí si zvyknout reagovat na Vaše povely ve všech druzích situací. Můžete používat techniku klikání, aby Vám pomohla s dalšími aspekty tréninku štěněte, jako je podpoření štěněte, aby klidně stálo na výstavě a zvyknutí si na cestování autem.

Štěně se učí velice rychle a zareaguje na lásku a city stejně jako na odměny. Výcvik pomůže vytvořit trvající svazek mezi Vámi dvěma a budete odměněni šťastným, poslušným a dobře vycvičeným psem.

Pro informace o dalších aspektech výcviku, klikněte zde.


[ ↑ skip to content ↑ ]