[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Výběr štěněte?

Výběr konkrétního plemene


Hledání ideálního štěněte
Když si pořídíte štěňátko, je to úžasná chvíle pro Vás i Vaši rodinu. Psi jsou skvělí společníci a nejlepší přátelé a mít psa je velice vděčný zážitek. Ale vlastnit psa znamená čas, trpělivost a mnoho tvrdé práce. Zároveň jste zodpovědní za jeho krmení zdraví a dobrou výchovu. Takže jestli jste připraveni udělat tento závazek, jsme zde, abychom Vám pomohli najít perfektní štěně.

Jakou konkrétní rasu?
Můžete mít jasnou představu, jaký typ psa chcete. Ale pokud si nejste jistí, která rasa se k Vám nejlépe hodí, stojí za to vzít si to za domácí úkol, protože si můžete vybrat z více než 400 plemen psů.

Internet: Je to nejlepší místo, kde začít hledat. Jsou zde tucty webových stánek věnovaných jednotlivým rasám psů. Některé stránky nabízí dotazníky, které vám pomohou vybrat tu nejlepší rasu právě pro Vás. Rovněž si promluvte s lidmi, kteří chovají rasu, kterou si hodláte pořídit. Taky Váš veterinář Vám bude schopen poradit, někteří Vám možná nabídnou i konzultace zdarma. Veterinář Vám bude schopen říci, zda Vámi zamýšlená rasa má sklony k dědičným onemocněním a poradí Vám, zda by měl chovatel provést zdravotní prověřovací testy. Čím víc se dovíte o rase, kterou chcete, tím si budete jistější, že jej budete schopni zaopatřit.

Ptejte se na správné otázky: Váš veterinář Vám poradí jaké otázky položit chovateli ohledně zdravotních testů a které odpovídají rase Vašeho psa:

  • Velká plemena psů by měla mít zkontrolované kyčelní klouby kvůli dysplazii; je to nazýváno skóre kyčlí - čím menší je skóre, tím lepší jsou kyčle.
  • Některé rasy například kolie, labradoru a irští setři by měly mít speciální oční testy.
  • Některá plemena by měla mít krevní testy na specifická onemocnění, například Von Willebrandova nemoc u dobrmanů.

Co pomůže při rozhodování: Pokud máte malé děti, vyberte společenskou a vyrovnanou rasu a jestliže žijete outdoorovým způsobem života, měli byste usilovat o plemeno, kterému to bude prospívat a bude součástí Vašeho aktivního života. Na druhou stranu, pokud preferujete klidný život, nebo máte malou zahradu, zvažte raději malého psa, který bude rád odpočívat s Vámi doma. Je důležité uvědomit si, jak velký pes bude, až vyroste do dospělosti; nyní máte pro štěně dostatek místa, ale co později? A někteří psi vyžadují více péče než jiní. Dlouhosrstá plemena psů potřebují denní péči o srst a kartáčování; a temperamentní rasy, jako je dalmatin potřebují větší výcvik.

 

 

[ ↑ skip to content ↑ ]