[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Když je Váš pes těžce nemocný

Pokud je Váš pes těžce nemocný, velmi starý nebo zraněný, možná budete muset čelit rozhodnutí, zda jej uspat (euthanazie). Je důležité mít na paměti, že pokud Váš pes trpí a Váš veterinář i Vy máte za to, že mu nebude možné navrátit dobrou kvalitu života, euthanazie je humánní a odpovědná volba.

Slovo euthanazie pochází ze staré řečtiny a znamená „dobrá smrt“. Obvykle se provádí injekčním vstříknutím velké dávky barbiturátů (účinné anestetikum) do krevního oběhu. Způsobí rychlý spánek a bezvědomí, po kterém obvykle za méně než minutu dojde k srdeční zástavě. Někteří veterináři mohou přijet k Vám domů, ale většinou se euthanazie provádí v ordinaci veterináře.

Poskytnutí útěchy

Někteří majitelé se mohou rozhodnout, že budou přítomni uspání svého psa. Mají tak možnost naposledy se rozloučit. Mohou mu také poskytnout útěchu a uklidnění a zajistit, že poslední chvíle budou plné vřelosti a lásky.

Pro některé majitele však může být přítomnost při uspání psa příliš bolestná. I to je zcela pochopitelná volba. Veterinář Vás vyzve, abyste se psem strávili nějaký čas o samotě, a potom mu dá injekci. Bude laskavý, soucitný a udělá vše pro to, aby poslední chvíle byly pokojné.

Váš pes se stal milovaným členem rodiny a je naprosto přirozené cítit po jeho úmrtí hluboký zármutek. Vzpomeňte si na všechny krásné společné chvíle a nezapomeňte, že jste svému psovi věnovali maximální lásku a péči a že jste se starali o jeho blaho až do konce.


[ ↑ skip to content ↑ ]