[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Péče o zuby u psů

Věřte či ne, ale péče o zuby Vašeho psa je stejně důležitá jako péče o Vaše vlastní zuby. Správná péče o zuby Vašeho domácího zvířete je zcela zásadní pro jeho celkový zdravotní stav.

Plak a zubní kámen

Sliny. Bílkoviny, bakterie a části jídla společně vytvářejí plak, který se postupně hromadí, není-li ze zubů odstraněn. Minerály obsažené ve slinách ho potom přemění v zubní kámen, tvrdý žlutavý nános nahromaděný podél linie dásní. Plak může dráždit dásně a vést ke vzniku jejich zánětu, který předchází onemocnění paradentózou.

Dlouhodobý problém

Během stárnutí může u psů docházet k tomuto závažnému problému. Bakterie a toxiny působí na zuby, kosti, dásně a pojivovou tkáň okolo zubů, což může vést k vážné infekci a vypadávání zubů.

Jestliže se bakterie způsobující infekci dostanou do krevního oběhu, mohou být také zaneseny do plic, jater, ledvin a srdce.

Výsledkem péče o zuby Vašeho psa nebude pouze zdravější zvíře, ale i nižší účty za dentální péči.

Varovné příznaky

Váš veterinář při pravidelné kontrole jistě objeví případné problémy, ale ještě před tím je zde několik věcí, na které byste se měli zaměřit:

  • Žlutohnědé nánosy zubního kamene na okraji dásní
  • Obtíže při jídle
  • Oteklé a krvácející dásně
  • Zkažený dech

Mějte na paměti, že zkažený dech u psů může být zapříčiněn různými zdravotními obtížemi, proto nepříjemný zápach neberte na lehkou váhu a nepovažujte ho za obyčejný dech stárnoucího psa.

Kvalitní kartáček

Jak pečovat o zuby u psa? Stejně, jako pečujeme o své zuby. Pravidelné čištění, vhodná strava a občasné prohlídky. Čištění bude snazší, jestliže s ním začnete již v raném věku psa, na čištění si však časem dokáží zvyknout všichni psi bez ohledu na věk.

Nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi. Pěna může u psů vzbuzovat strach a způsobit žaludeční nevolnost. Existují pasty speciálně navržené pro zvířata, které jsou bezpečnější a zvířatům chutnají lépe.

V závislosti na velikosti zubů a tlamy psa může být možné použít běžný zubní kartáček. Existují však speciálně navržené kartáčky, které se pro snazší čištění upevňují na prst. Zeptejte se svého veterináře či veterinářky na jejich doporučení.

Pomalu a opatrně

Abyste svého psa přivykli na čištění zubů, začněte velkou dávkou ujišťování, které ho dokáže zklidnit. Umožněte mu ochutnat nepatrné množství zubní pasty a potom mu jemně masírujte přední zuby, aby si na tento pocit přivykl.

Zpočátku mu to možná nebude příjemné, budete-li však trpěliví, nakonec se Vám to podaří.

Čistěte krouživým pohybem a věnujte zvýšenou pozornost oblasti, kde dáseň přechází v zub. Krátce před dokončením začněte čistit svislými pohyby směrem dovnitř tlamy, abyste odstranili veškerý uvolněný plak.

Svému psu byste měli čistit zuby alespoň jednou týdně, nejlepší však je každodenní čištění.

Alternativní čištění

Existují speciálně sestavená krmiva pro psy a psí odměny, které dokáží redukovat plak a zabraňovat vzniku periodontálního onemocnění.

To je nejjednodušší způsob, jak svému psovi zajistit určitý způsob čištění každý den.

Konzultujte se svým veterinářem, zda doporučuje konkrétní krmivo či způsob čištění. Mějte však na paměti, že péče o dobrý stav zubů Vašeho psa je klíčová pro jeho celkový zdravotní stav.


[ ↑ skip to content ↑ ]