[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Jak se zbavit psích blech

Jen máloco může být pro majitele psa tak nesnesitelné jako psí blechy. Jejich kousnutí mohou být bolestivá. Blechy také mohou přenášet nemoci. Zamoření je nepříjemné, ale zvládnutelné. K tomu, abyste se s ním vypořádali a dále mu předcházeli, přitom stačí málo.

Co jsou zač?

Prvním krokem při odstranění blech je pochopit, jak žijí, jak se rozmnožují a jak se vyvíjejí. Blechy jsou malý bezkřídlý hmyz, který se živí krví. Měly by být viditelné pouhým okem, pokud má ale pes tmavou srst, jsou lépe viditelné proti odkryté pokožce. Jinak byste je museli lovit.

Dráždivá v každé fázi

Blecha prochází čtyřmi životními vývojovými stadii: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Dospělé samice kladou vajíčka po 20. Kladou je na hostitele, obvykle ale brzy spadnou na zem. Vajíčka jsou velmi malá, oválná, šedé nebo bílé barvy.

Z vajíček se vylíhnou larvy, které se většinou živí odpadem – výkaly, mrtvým hmyzem nebo částmi rostlin. Larva si po jednom až dvou týdnech vytvoří kuklu, ve které zůstane další jeden až dva týdny. Z kukly vylezou dospělé blechy a ty musí okamžitě nalézt hostitele, který jim poskytne potřebnou krev.

Blechy se obvykle specializují na konkrétní druh hostitele. Typ, který se vyskytuje na psech, obvykle lidskou krev nesaje, ale vždy se najdou nějaké výjimky.

Prevence

Je mnohem lepší zamoření blechami předejít, než se posléze pokoušet o hubení blech. Bohužel není snadné odhadnout zdroj nakažení blechami, dokud se u Vás nevyskytnou.

Pokud se chcete zbavit vajíček, larev a kukel, můžete toho po delším úsilí dosáhnout pečlivým vysáváním s obzvláštním zřetelem na zákoutí, skrýše a čalounění.

Pokud jste blechy někdy doma měli, obvykle se k Vám dostaly zvenčí ukryté v psí srsti.

Pokud víte, že byl pes napaden blechami po výletě na konkrétní místo (například dům známých), v budoucnu bude lepší psa po návratu z příslušného místa umýt šamponem a vyčesat. Používejte hřeben s jemnými zuby a připravte si nádobku s mýdlovou vodou na topení blech.

Pokud venkovní zdroj sahá až k Vaší předzahrádce, nezbývá Vám v době výskytu blech než dbát zvýšené opatrnosti.

Zpozorování příznaků

To, že má pes blechy poznáte podle toho, že se často drbe nebo kouše nebo se mu na pokožce objeví vyrážka. Signálem jsou také vajíčka nebo bleší výkaly (tmavé, tvrdé kuličky strávené krve) v psí srsti nebo v jeho pelechu.

Léčba

Veterinář může doporučit řadu prostředků, které rychle zlikvidují blechy i jejich vajíčka. Obvykle fungují tak, že zabijí dospělé blechy (a promění psa v chodící past na blechy) nebo oslabují larvy.

Protože konkrétní prostředek většinou zabije blechy jen v jednom vývojovém stadiu, je důležité doplnit jej pečlivým čištěním psího pelechu.

Dávejte si pozor na prostředky, které Vám nedoporučil veterinář. I v tomto případě je vždy rozumné konzultovat jakékoli ošetření zvířete s veterinářem.

[ ↑ skip to content ↑ ]