[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Stárnoucí psi

Jednou ze smutných skutečností pro majitele psa je fakt, že jeho pes pravděpodobně dosáhne vysokého věku dříve než on. Stárnoucí psi budou potřebovat větší míru pozornosti, přesto však mohou své poslední roky prožít zdravým, příjemným a uspokojujícím způsobem.

Nejdůležitější věc, kterou můžete pro svého psa udělat, je zajistit mu kvalitní péči ještě dříve, než zestárne. Pravidelné návštěvy veterináře mohou pomoci podchytit různé zdravotní obtíže dříve, nežli by se ve vyšším věku staly patrnými.

Kvalitní péče o zuby Vašeho psa v průběhu celého jeho života významně sníží pravděpodobnost pozdějšího výskytu zánětu dutiny ústní a onemocnění dásní. Jen málo lidí si uvědomuje, jak rychle se u psa dokáže vytvořit zubní plak a kámen. Z tohoto důvodu je kvalitní dentální režim naprosto nezbytný.

Pravidelné cvičení zajistí, aby Váš pes byl neustále v dobré kondici, přestože již začíná stárnout, a sníží pravděpodobnost, že bude trpět nadváhou.

Obtíže spojené s věkem

Psi trpí ve stáří stejnými obtížemi jako lidé. Mnoho starších psů proto bude náchylných k artritidě či celkové ztuhlosti svalů. Chcete-li jim pomoci, dopřejte jim před procházkou trochu času na rozhýbání. Svému psovi také částečně usnadníte vstávání a lehání, pokud mu zajistíte pohodlné, měkké lůžko.

Toto lůžko také poskytne Vašemu psovi více tepla při spaní. Během stárnutí dochází u psů k částečné ztrátě schopnosti ovládat svoji tělesnou teplotu. Buďte proto obezřetní a nenechávejte svého psa nikde, kde by se mohl přehřát či prochladnout.

Pravidelná úprava

Kůže a srst Vašeho psa mohou být poškozené následkem skutečnosti, že tělo Vašeho psa produkuje méně přirozených tuků, které je pomáhají udržovat hebké a zvlhčené. Průběžným kartáčováním svého psa můžete napomoci stimulaci pokožky vedoucí k vytvoření vlastního tukovitého sekretu. Také byste měli se svým veterinářem konzultovat šampón či přípravek pro péči o pokožku, který by ji pomohl zvlhčit a zklidnil její podráždění.

Sluch a zrak psa mohou ve stáří ochabnout. Zpočátku může být obtížné tuto skutečnost rozpoznat. Všichni psi důvěrně znají prostředí, ve kterém žijí, a postupně se dokáží přizpůsobovat, pokud ztratí možnost používat své smysly. Pokud Váš pes ztrácí zrak, vyvarujte se zásadních změn v uspořádání Vaší domácnosti. Starý pes se dokáže velmi obratně orientovat pomocí čichu a paměti. V případě, že Váš pes nemá dobrý zrak, je vhodné zabránit mu v přístupu ke schodům, protože pro něj mohou být nebezpečné.

Potíže se sluchem

Pokud Váš pes ztrácí sluch, bude vhodné začít s ním komunikovat pomocí povelů rukou, namísto slovních povelů. Pokud tento způsob komunikace nebyl součástí jeho prvotního výcviku, bude vhodné si tuto dovednost doplnit. V protikladu s populárním rčením se starý pes může naučit novým kouskům, a při tom se těšit z pozornosti a mentální stimulace, která je mu věnována.

Ochabování svalů Vašeho psa může mít za následek inkontinenci. Věnujte svému psovi více pozornosti, neboť ho bude nutné venčit trochu pohotověji a častěji.

Během stárnutí potřebují psi k zajištění dostatečné výživy méně kalorií. Zároveň se objevuje jejich zvýšená náchylnost k nárůstu hmotnosti způsobená nižší fyzickou aktivitou. Konzultujte se svým veterinářem vhodné krmivo pro stárnoucí psy, které jim zajistí důstojné stáří.


[ ↑ skip to content ↑ ]