[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Máte doma vybíravého psa?

Svému psovi kupujete to nejvýživnější a nejchutnější krmivo, které je na trhu k dostání a on jej pouze očichá, olízne a nežere? Je čas na další krmení, ale pes se k potravě nemá? Zdá se, že máte doma vybíravého psa!

Možná máte pocit, že by pes chtěl nebo potřeboval změnu krmiva. Ve skutečnosti však psi mohou s radostí každý den po celý život žrát totéž krmivo – tedy za předpokladu, že jde o chutnou, výživnou stravu.

Pamatujte, Váš pes je potomkem oportunistických lovců, kteří byli zvyklí obstarat si cokoli mohli, kdykoli to bylo možné.

Špatné návyky

Často není vybíravost u psů způsobena jejich chováním, ale naším. Budete-li psovi dávat zbytky od stolu nebo mu příliš často dopřávat pamlsky, můžete tím vybíravost v jídle podporovat. Váš pes si zvykne nežrat, protože bude doufat, že od Vás dostane něco lepšího, než co jste mu připravili do misky. Přestaňte tedy psovi dávat zbytky od stolu a omezte také pamlsky.

Také pokud jste svému psovi, když byl ještě mladý, zkoušeli dávat několik různých krmiv, abyste zjistili, které má nejraději, mohl nabýt dojmu, že si může dovolit počkat na nějaké lepší krmivo. Pokud při každém krmení otevíráte několik psích konzerv, abyste svého psa přiměli, aby vůbec něco sežral, pak se mu podařilo si Vás vycvičit.

Nejúčinnějším způsobem jak jeho chování napravit je dát mu najevo, že nemá na výběr. Dejte mu na zem misku s krmivem na půl hodiny a pokud ho nesežere, zase mu misku vezměte. Když nastane čas dalšího krmení, opět mu misku postavte na zem a za půl hodiny ji opět schovejte. Uplyne den nebo dva v tomto režimu a Váš pes se nejspíš začne pídit po nějakých pamlscích. Nepoddávejte se a držte se svého harmonogramu. Váš pes netrpí hladem. Bude-li mít hlad, sežere své krmivo. Je možné, že budete muset párkrát odolat jeho prosbám, ale tato technika je při potlačování vybíravého chování velmi účinná.

Postupná změna

Měníte-li stravu svého psa, provádějte změnu postupně. Začněte přimíchávat trochu nového krmiva do starého a postupně množství nového krmiva zvyšujte a množství starého snižujte. Tím pomůžete psovi přivyknout si na nové krmivo a zamezíte jeho odmítání, ke kterému by mohlo v případě rychlého přechodu dojít. Pokud přecházíte z vlhkého na suché krmivo, zkuste do granulí přimíchat trochu teplé vody. Nenechávejte vlhké krmivo nachystané příliš dlouho. Mohlo by se zkazit, obzvlášť v teplém počasí.

Pokud Váš pes najednou začne být vybíravý a nikdy předtím podobné známky chování nevykazoval, může jít o zdravotní potíže. Sledujte možné zvracení, průjem, netečnost nebo úbytek hmotnosti, a pokud budete mít pocit, že je Váš pes nemocný, vezměte jej k veterináři.


[ ↑ skip to content ↑ ]