Interakce psů

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Klíčem k interakci Vašeho psa s jinými psy, neboli socializaci, je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.

Je Váš pes při interakci s jinými psy nebo lidmi klidný, sebejistý a ovladatelný? Někteří psi vykazují zvláštní osobité chování. Bojí se například lidí s rukavicemi nebo mužů s bradkou. Někteří zuřivě štěkají, když vidí jiného psa, nebo se šíleně bojí nastoupit do auta.

Socializace si klade za cíl nápravu tohoto chování u psů. Jde o proces, který by měl u psa začít v mladém věku a pokračovat po celý jeho dospělý život. I psovi osvojenému v dospělém věku může trénink socializace pomoci.

Důležité je si zvyknout

Klíčem k socializaci je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.

Nestačí jen jednoduché opakované vystavení psa novým situacím. Musí si z nich odnést pozitivní zkušenosti. Takže pokud si domů pozvete kamaráda s jeho dětmi, aby si na ně Váš pes mohl zvyknout, návštěva vůbec nepomůže, pokud do něj budou šťouchat, tahat jej nebo jej vystraší.

Čím dříve, tím lépe

Když je Váš pes ještě mladý, je škola výcviku nebo setkávání se štěňaty u Vás doma nebo na veterinární klinice skvělou příležitostí, jak se Váš pes může spřátelit s ostatními psy. Pokuste se odolat a neutěšujte příliš nervózní psy a nekárejte je, jsou-li příliš rozdovádění. Psi jsou společenská zvířata a potřebují se naučit, jak vzájemně chovat a nejlépe se to samozřejmě naučí tak, když jim to umožníme!

Nechte svého psa poznat lidi různého věku, velikosti i tělesné konstituce a mějte připravené pamlsky, kterými oceníte dobré chování. Nezapomeňte, že nikdy nesmíte svého psa nechat bez dozoru s batolaty nebo kojenci. Velmi malé děti mohou psa nechtěně poranit nebo vystrašit a pokud se pes vyleká nebo mu to není příjemné, může na dítě zaútočit.

Měňte trasu procházek při venčení a berte psa na místa, která nezná. Čím více zkušeností nasbírá, tím lépe se bude cítit v neznámých situacích.

Vy jste tady pán

Psi mají vrozený velmi silný smysl pro hierarchii a vy byste vždy měli být na jejím vrcholu. Aby se pes nemusel bát, potřebuje vědět, že i Vy jste sebejistí a nebojíte se.

Pokud se snažíte, aby se Váš pes cítil dobře mezi většími zvířaty, ale sami jste nervózní, pak toho nechte. Napácháte víc škody než užitku. Pokračujte až ve chvíli, kdy budete vědět, že se v dané situaci cítíte v pohodě.

Jednoduchým, ale účinným způsobem, jak pomoci psovi se socializací, je udržet si jeho pozornost v situaci, v níž se cítí nejistě. Váš pes Vás uznává jako vůdce smečky, protože jste silní a zdatní, a skutečnost, že se o věci postaráte, jej uklidní.

Profesionální pomoc

Pokud Váš pes vykazuje agresivní chování, neváhejte a vyhledejte profesionální pomoc. Agresivní reakce nemusí nutně znamenat zlého psa, ale problém je třeba rychle řešit. Poraďte se se svým veterinářem, který Vám doporučí odborníka na psí chování.

Související články