[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kočky a změny počasí

Změny počasí mění i potřeby Vaší kočky. S létem a zimou jsou u koček spojeny určité problémy.

Zima

Pokud žije Vaše kočka pouze doma (nebo je přes zimu doma), pokles teplot a rizika spojená s chladem by ji neměly zasáhnout. Přesto je zde několik věcí, které můžete udělat, abyste své kočce pomohli lépe překonat zimní období.

Pokud obvykle spí na podlaze, zvažte umístění jejího pelíšku nad úroveň podlahy, abyste ji ochránili před průvanem. Máte-li starší kočku nebo má Vaše kočka artrózu, může mít v chladném počasí potíže s hybností kloubů, což je pro ni velmi nepříjemné. V návaznosti na tyto problémy může mít potíže se skákáním, a proto je třeba jí usnadnit přístup do míst, kde ráda spí, zejména pokud jsou vysoko nad zemí.

K pelíšku jí můžete přistavit židli nebo jiný nábytek, který jí poslouží jako „žebřík“, aby nemusela skákat tak vysoko.

Venku a okolo domu

Kočky, které tráví většinu času venku, byste neměli v chladném počasí nechávat příliš dlouho doma. Kočičí tělo se přizpůsobí nižší teplotě zhoustnutím srsti a posílením imunitního systému.

Pokud má Vaše kočka pelíšek venku, umístěte jej nad úroveň země. Zmrzlá zem odčerpává více tepla než proudící vzduch. Orientujte vchod pelíšku tak, aby do něj nefoukal vítr, a zvažte přidání další vrstvy polstrování. Dejte však pozor, abyste nepoužili žádný materiál, který uchovává vlhkost a chlad nebo plesniví.

Kočky a garáže

Pokud má kočka přístup do garáže nebo k Vašemu autu, buďte opatrní při jeho startování. Kočky někdy spí na motorech zaparkovaných aut, protože se tak chrání před větrem a motory bývají často ještě teplé.

Nikdy nenechávejte kočku v zimě samotnou v autě. Studené počasí může rychle proměnit vnitřek auta v ledničku.

Krmení

Pokud necháváte kočce potravu venku, několikrát denně kontrolujte, zda není zmrzlá. Zvlášť důležité je, aby nezmrzla voda, kterou kočka pije. Pokud se nebude moci napít čisté vody, může pít ze zdrojů kontaminovaných čisticími prostředky z domácnosti, posypovou solí nebo nemrznoucími směsmi. Nemrznoucí směsi kočky velice přitahují a jsou pro ně extrémně nebezpečné. Zkontrolujte proto, zda nemáte na příjezdové cestě loužičky nemrznoucí směsi, a případně je vysušte.

Léto

Léto je obdobím blech. Měli byste proto pohovořit se svým veterinářem o preventivních přípravcích proti blechám, zejména pokud Vaše kočka žije venku.

Máte-li bílou kočku, její srst a kůže ji nedokáže dostatečně ochránit proti slunci. Je proto nutné namazat jí nos a špičky uší tenkou vrstvou opalovacího krému.

Nikdy nenechávejte kočku v horkém počasí samotnou v autě. Vystavíte-li kočku extrémnímu horku, které v horkém počasí vzniká v autě, a to i po velmi krátkou dobu, může velmi vážně onemocnět či dokonce zemřít.

Více vody

Kočky žijící doma i venku potřebují v horkém počasí více vody, protože jsou náchylné k dehydrataci. Bedlivě pozorujte, zda Vaše kočka nejeví známky úpalu:

  • hlasité funění,
  • zastřený pohled,
  • neklid,
  • vrávorání, zvracení,
  • tmavě červený nebo fialový jazyk.

Pokud dojdete k závěru, že Vaše kočka utrpěla úpal, je nutné ji okamžitě odvézt k veterináři. Mezitím se pokuste ochladit její tělo chladnou (ne studenou nebo ledovou) vodou a podávejte jí k pití malé dávky chladné (opět ne studené nebo ledové) vody.

Nechte kočku lízat ledové kostky a pokud máte balíčky ledu, můžete je kočce přiložit na hlavu, krk a hruď.

Kočky jsou odolná zvířata a umí se vyrovnat s většinou změn počasí. A pokud s tím své kočce trochu pomůžete, bude vždy spokojená a zdravá.

[ ↑ skip to content ↑ ]