[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sezónní péče o zdraví

kitten

 

Jak udržet Vaše koťátko živé a zdravé po celý rok.

Měnící se roční období přinášejí stále nová dobrodružství pro Vaše koťátko, přinášejí ovšem také jistá rizika. Postupujte dle níže uvedených kroků a Vaše kočička pak bude určitě schopná užít si významná období v kalendáři stejně tak jako vy.

 

Vánoce pro všechny obyvatele domova

Několik tipů jak na to, aby Vaše kotě přežilo ve zdraví vánoce

 

· Váš vánoční stromeček bude pro koťátko velice zajímavý. Ujistěte se, že stromek není vratký, aby Vám ho kotě neshodilo.

· Baňky a ostatní dekorace jsou největším rizikem. Zkuste použít některý z nerozbitných a také raději větších druhů baněk.

· Nevěšte na stromeček ozdoby z čokolády. Je to pak pro koťátko až moc lákavé. A pamatujte na to, že čokoláda pro ni není dobrá.

· Je důležité pamatovat na to, že Jmelí, Tis a Cesmína jsou jedovaté rostliny.

· Důležité je si taky uvědomit, že rány při otevírání lahví šampaňského, nebo výbuchy petard či jiné hlasité zvuky oslav Nového roku mohou Vaše koťátko řádně vyděsit.

 

 

 

Jak kotě udržet přes léto v chladu

Všimli jste si, jak Vaše Koťátko miluje teplo? Zdá se, že si vždycky ke spánku najde to nejútulnější a nejvíc prosluněné místo. Opět zde máme několik doporučení jak Vaše koťátko ochránit v dlouhém horkém létě.

 

· Kočky nejsou známy tím, že by byly nějak „přecitlivělé“ na slunce. Až se jednoho horkého letního dne posadíte na zahradu, Vaše kočička se zřejmě položí někam na přímé slunce a vy ji budete muset hlídat, aby nedostala úžeh. Zkuste ji naučit jít si v těch nejteplejších hodinách dne lehnout do stínu.

· Skleníky pro ni mohou být opravdovým nebezpečím. Mohla by tam totiž jít si vychutnávat teploučko a zůstat tam uvězněná, pokud by se za ní zavřely dveře.

· Nejsou to jen lidé, kteří se na sluníčku mohou spálit. Pokud je Vaše koťátko bílé, nebo má světlý čumáček nebo uši, měli byste tato místa nejspíše natírat krémem na opalování. Zkuste se o tomto poradit se svým veterinářem.

 

Pamatujte na Silvestra

Možná si myslíte, že silvestrovská oslava s ohňostroji je skvělá věc…, ale Vaše koťátko tento den bude spíše nenávidět. Zde je několik rad jak zařídit, aby byl pro ni Silvestr snesitelnější.

 

· Pokud třeba normálně Vaši kočičku pouštíte ven, o Silvestrovské noci by měla rozhodně zůstat v bezpečí domova.

· Výbuchy ohňostrojů mohou kotě děsit. Snažte se ji od nich držet co nejdál, jak to jen jde. Není špatnou myšlenkou nechat zapnuté rádio, nebo televizi, což by ji mohlo trochu rozptýlit.

· Zatáhněte záclony, případně i žaluzie. Bude lepší, pokud koťátko ohňostroj neuvidí.

 

Pozor na lilie

Lilie může být pro kočky smrtelná. Všechny části této rostliny jsou pro ně jedovaté. Dokonce ji ani nemusí sníst. Například pokud se třeba jen otře o květ lilie a vy jí poté vyčesáváte srst, i v této chvíli může být nebezpečný pyl, který se jí usadil na kožich a který se vyčesáváním dostává do vzduchu. Vaše koťátko může trpět slepotou, zvracením, selháním ledvin, paralýzou, či dokonce může zemřít. Pokud máte podezření, že trpí některým z těchto příznaků, pak ji vezměte neprodleně k veterináři.

 

Asi byste se opravdu měli vyvarovat mít kdekoliv v domě lilie. Ale pokud je používáte do aranžovaných kytic, dávejte pozor, zda jsou květiny mimo dosah kotěte. Ujistěte se, že všechen uvolněný pyl a veškeré odpadlé listy, jsou pečlivě uklizeny. Důkladně si také potom umyjte ruce, než se dotknete kotěte.  

Čistění zoubků

Je velmi důležité Vašemu koťátku čistit pravidelně zoubky, nejlépe každý den. Měli byste s tím začít, dokud je malá, lépe si na to zvykne. Pokaždé ji pochvalte a odměňte pamlskem, aby se naučila to vydržet.

 

Lze si zakoupit speciální kartáčky na zuby a zubní pastu pro kočky. Zásadně nedoporučujeme používat zubní pastu pro lidi, jejíž složení ji nedovoluje spolknout, což se ale právě u koťat stává běžně. Zubní pasta pro kočky má chuť jako kuře, takže si ji kočka může i oblíbit.

 

 


[ ↑ skip to content ↑ ]