[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Jak udržet kotě v blízkosti domova

Kočky, které se mohou pohybovat venku, určitě prožijí mnoho nevšedních zážitků, ale čeká na ně také spousta nebezpečí: doprava, psi, jiné kočky, mohou chytnout blechy nebo nejrůznější nemoci… a tak bychom mohli pokračovat. První vypuštění kočky do širého světa tak pochopitelně může být nervy drásající zkušeností. Naštěstí existuje pár věcí, které můžete udělat, aby byla Vaše kočka v bezpečí.

Kdy?

Koťata byste neměli pouštět ven mezi ostatní kočky, dokud nepodstoupí veškerá očkování. Než kočce umožníte volný přístup ven, je také mnohem lepší nechat ji vykastrovat. Nevykastrovaní kocouři se často vydávají mnohem dál od domova a perou se s ostatními kocoury. Běžným výsledkem jsou pak hnisající rány po kousnutí a objevit se může i virová nákaza. Než kočka podstoupí celý cyklus očkování a prodělá kastraci, bude už přibližně 6 měsíců stará a mnohem lépe se o sebe bude umět postarat.

Časový plán

Je mnohem lepší, když pustíte kočku ven ráno, než večer, kdy je větší pravděpodobnost, že kvůli špatné viditelnosti skončí pod koly projíždějících aut. V ideálním případě pár týdnů předtím, než kočku pustíte poprvé ven, zaveďte místo volného přístupu ke stravě časový plán, kdy dáte kočce krmivo k dispozici. Poté kočku pouštějte ven chvíli před tímto časem krmení. Hlad kočku přinutí vrátit se v čase krmení domů. Můžete také kočku vycvičit, aby si krmení nebo podání pamlsku spojila s určitým zvukem, například se zvonkem, klikerem nebo zacinkáním svazkem klíčů. Tento zvuk zvířeti naznačí, že se nacházíte v jeho blízkosti s pamlskem. Pokud jen zašustíte balením s krmivem, je dost dobře možné, že se k vám seběhne koček více! Když budete nechávat krmení venku, může to fungovat, ale ne vždy to pomůže. Krmivo totiž může přilákat kočky z okolí, kterých se Vaše kočka může bát a tím se ještě sníží šance na její návrat domů.

Preventivní opatření

Obojek se zvonečkem výrazně sníží úspěšnost Vaší kočky při chytání malých ptáků a Vy naopak uslyšíte, když se bude pohybovat ve Vaší blízkosti. Označení mikročipem zvýší šanci, že se Vám kočka vrátí, pokud bude někde nalezena. Existuje také několik organizací, které si uloží Vaše kontaktní údaje a poskytnou Vám značku s kódem, kterou připnete kočce na obojek. Nejedná se jen o viditelný identifikační prostředek. Může jít také o bezpečnější způsob ochrany vlastních kontaktních údajů. Někteří majitelé koček, kteří na identifikační značku napsali svou adresu, se nechali vylákat cizí osobou z domu na informaci, že byla jejich kočka nalezena. Po návratu domů zjistili, že byli vykradeni.

Přilákat kočku zpět domů může pomoci i označení hranic domu a zahrady kočičími pachy z domova – trochu podestýlky, chlupů nebo obsahu kočičí toalety můžete použít v případě nouze, kdy Vaše kočka nebyla už dlouho doma.

Rizikové situace

Stěhování je samo o sobě stresující záležitostí a to poslední, co byste si v danou chvíli přáli, je přijít ještě o kočku. Po přestěhování nechejte kočku nejméně 2 týdny doma, než ji poprvé na novém místě pustíte ven. Zvažte také použití difuzéru feromonů do zásuvky, aby se v novém domově cítila lépe a bezpečně. V neposlední řadě mějte vždy k dispozici její aktuální fotografii, abyste ji mohli použít například na plakáty, kdyby se ztratila.


[ ↑ skip to content ↑ ]