[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Je Vaše kotě v jídle čím dál vybíravější?

Změna je nevyhnutelnou součástí života a totéž platí i u koček. Jako příklad si můžeme vzít první narozeniny. Pro kočku jde o skutečný milník, který znamená přechod z kotěte do dospělosti. V této fázi můžete do krmiva pro koťata postupně přimíchávat krmivo pro dospělé kočky, aby si Vaše kočka zvykla na větší granule a nové nutriční složení.

Jednoduchá záležitost

Jenže dospělost s sebou přináší také možnost činit vlastní rozhodnutí, a tak se kočky stávají méně poddajné a neoblomnější s ohledem na to, co mají rády a co nikoliv. Pokud se Vaše kočka rozhodne spát na pohovce místo ve svém drahém kočičím pelíšku, nemusí Vás to příliš trápit. Ale co když si začne vybírat v jídle? Jak dlouho byste měli odolávat, než začnete podléhat všem vrtochům své kočky v souvislosti s krmením?

V této chvíli

více než kdykoli jindy, ji začnete vnímat jako bytost s vlastní osobností. Stejně jako lidé, i některé kočky rády zkouší nové věci – novou příchuť, novou texturu, směs vlhkého a granulovaného krmiva. Tato záliba v nových věcech se nazývá neofilie a u Vaší kočky se tento typ chování může začít projevovat v závislosti na její osobnosti, dřívějších zážitcích, prostředí a spoustě dalších různých vlivů.

U jiných koček zase může převládat neofobie a aktivní odmítání nových věcí

Takové kočky mají rády zaběhlé pořádky, jen zřídka vyhledávají cokoli odlišného a často rády žerou den za dnem stejné krmivo. Pokud například vždy měly pod miskou s krmením podložku a vy ji najednou odstraníte, může je to natolik rozhodit, že nebudou přijímat krmivo. Jde o důležitý faktor, který musíte zvážit, budete-li si chtít například osvojit zachráněnou nebo jinému majiteli odebranou kočku. Než si ji přinesete domů, zjistěte si co nejvíce informací o jejích stravovacích návycích, ne pouze o tom, čím byla krmena. Mějte však na paměti, že se u ní může projevovat také neofobie, a to nejen v otázce stravy, ale i ve vztahu k hračkám a okolí nového domova.

Také Vám může pomoci

když budete vědět, jak stravu kočce nachystat, především pokud je trochu vybíravá. Některé kočky uvítají, když bude mít připravené vlhké krmivo tělesnou teplotu. Přestože takto možná nemusíte postupovat každý den, může se tato varianta hodit, až se Vaše kočka nebude cítit ve své kůži. Pomocí teplé vody lze z vlhkého krmiva připravit šťávu, kterou můžete použít, pokud se Vaší kočce příliš nechce do granulí.

Jedna věc je docela překvapivá a možná jste na ni ani nepomysleli. Měli byste si dát pozor na řeč vlastního těla. Vaše vlastní vnímání daného krmiva bude Vaše kočka bedlivě sledovat. Pokud se Vám třeba nový obal krmiva jednoduše nelíbí, mohla by si Váš výraz nebo postoj vyložit jako signál, že s krmivem není něco v pořádku. Pokud zaujmete pozitivní postoj, pak je zde velká šance, že podobně zareaguje i Vaše kočka!


[ ↑ skip to content ↑ ]