[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Pomozte Vašemu kotěti se socializací

Socializace

Jistě budete chtít, aby Vaše kotě vyrostlo v kočku, která má dobrý vztah k lidem a je přátelským společníkem. Jak toho dosáhnout? Je třeba mít na mysli, že kočka má velice krátkou fázi socializace. Takže první čtyři až 16 týdnů jejího života je kritické období pro rozvoj chování a socializace.

 

První zkušenosti kotěte

Před tím než s Vámi kotě začne žít, komunikuje se svou matkou, svými sourozenci a lidmi.

Buďte opatrní při výběru kotěte, které mělo malý kontakt s lidmi, například koťata která vyrůstala v kůlně nebo v přístřešku vzdáleném od domu. Koťata si musí brzy zvyknout, že s nimi lidé manipulují, nejčastěji hned několik lidí, takže si kotě zvykne na více než jeden způsob zacházení. Je potřeba přivyknout si na obrazy, zvuky a pachy každodenního života.

 

Pracujte na dobré výchově

Vaše koťátko si domů přinesete, když mu bude s velkou pravděpodobností dvanáct týdnů. Za předpokladu, že mělo dostatečný kontakt s lidmi, by pro vás nemělo být složité dále zapracovat na jeho správné výchově a pomoci mu tak vyrůst v přátelského, spokojeného a sebevědomého tvora.

Když si svou kočičku donesete poprvé domů, pamatujte na to, že to pro ni může zpočátku být trochu zdrcující zkušenost. Takže ji dejte na nějaké tiché, klidné místo a ukažte jí, kde má jídlo a záchodek. Dejte jí hodně lásky a péče, zlehoučka ji hlaďte a mluvte na ni tichým klidným hlasem.

Hraní si s ní je nejlepší cestou pro rychlé vytvoření pouta a uvidíte, že koťátko se k Vašim pokusům o hru velmi rychle a rádo přidá.

 

Děti a koťata

Vaše Koťátko by mělo co nejdříve přijít do styku i s Vašimi dětmi, protože později by je nemuselo přijmout dobře a mohlo by se pokoušet je pokousat, pokud by si na ně nezvyklo.

Jestliže máte děti, budou velmi rozrušené, až koťátko přivezete. Je nutné jim vysvětlit, že kotě není hračka a je potřeba se k němu chovat opatrně. Musíte ukončit hru dětí s koťátkem, vždy když je evidentní, že toho kočička má už dost. Není také špatný nápad děti varovat, že koťátko může při hře škrábat a kousat.

 

Lidé mimo rodinu

Je také dobré seznámit Vaše koťátko s co nejvíce známými lidmi. Takto se nejlépe vyhnete tomu, že si časem v sobě vybuduje strach z cizích lidí.

 

Vaše kotě a jiní domácí mazlíčci

Nejsou to samozřejmě jen lidé, s kým musíte Vaše koťátko seznámit. Pokud doma máte jiná zvířata, měla by si na ně kočička zvyknout také. Nějaký typ drátěné klece bude určitě vhodným, až Vaše koťátko budete seznamovat se zvířecími obyvateli Vašeho domova, hlavně tedy se psy a kočkami. Takto se Vaše koťátko bude cítit poměrně bezpečně a přitom může zjišťovat, jak to mezi Vašimi domácími mazlíčky chodí. Toto seznamovací období byste neměli uspěchat a hlavně by koťátko nemělo zůstávat se zvířaty samotné, dokud si nebudete naprosto jisti, že je mezi nimi v bezpečí.

 

Strach ze samoty

Takže dobrou zprávou pro Vás je, že se Vám úspěšně podařilo zařídit, že si kočička přivykla na všechny lidi doma. Špatnou zprávou ale určitě bude to, že si na Vás zvykla až do té míry, že nebude dobře pociťovat, když odejdete z domu.

Strach ze samoty, o kterém se donedávna vědělo pouze u psů, se nyní připouští i u koček.

Známkou toho, že kotě trpí strachem ze samoty, je nervozita při Vašem odchodu. Ve Vaší nepřítomnosti může kotě být nepřiměřeně hlučné nebo může zaneřádit dům.

Tipy jak odstranit strach ze samoty zahrnují omezit dobu, kdy necháváte kotě samotné jak jen je možné a když odcházíte, nedělejte z toho žádné pozdvižení (pravidelné desetiminutové hledání klíčů nepomůže!). Pokud kotě zaneřádí dům, netrestejte jej. Kočka trestům nerozumí a její chování je často jen výsledkem stresu, takže trestání může problém ještě zhoršit.

Váš veterinář Vám může poskytnout další rady.


[ ↑ skip to content ↑ ]