[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Správná péče o zdraví začíná doma

Proč jste stejně důležití jako veterinář, když se jedná o zdraví kotěte Checking cats' paws

Dobrá obvyklá zdravotní péče o Vaše kotě začíná doma. Stejně jako u lidí, prevence je mnohem lepší než léčba. Jste osoba, která zná Vaše kotě nejlépe ze všech, nikdo nemůže být kompetentnější, než vy a stáváte se „očima a ušima“ veterináře.

Dobré zvyky je nejlépe budovat brzy

Je důležité, aby si kotě zvyklo na pravidelnou manipulaci a na Vaši prohlídku. Velice to usnadní Vám i kotěti život. Je zde několik věcí, na které je potřeba dávat pozor:

Přibírá Vaše kotě na váze?

Nechcete přece, aby Vaše kotě hromadilo kilogramy. Nadváha není dobrá, ale také může být příznakem onemocnění. Váš veterinář by měl vést záznamy o váze a růstu kotěte. Pokud chcete sledovat dráhu růstu sami, stáhněte si zde Hill’s růstovou tabulku a používejte ji k zaznamenávání rychlosti růstu.

Pokud si děláte starosti s váhou kotěte, domluvte si schůzku s veterinářem.

Vypadá srst kotěte zdravě?

Srst Vašeho kotěte, by měla zářit zdravím. Zkontrolujte ji, jestli se neloupe, nejsou tam šupinky nebo ranky. Nezjistili jste žádné blechy nebo bleší výkaly? Je jeho srst matná nebo zacuchaná – to může být příznakem nedostatku živin nebo nemoci. Pokud máte obavy, promluvte si s veterinářem.

Kontrolujte oči a uši Vašeho kotěte

Pozorně se podívejte na oči kotěte. Je zde nějaký výtok? Nejsou bělma zarudlá? Jemně odhrňte spodní víčko – tato oblast by měla být růžová.

Nyní se podívejte do uší. Měly by být čisté, růžové, bez nečistot a bez zápachu. Zkontrolujte ušní maz, hlavně tmavý maz, který může ukazovat na zánět nebo ušní svrab.

Jakékoliv obavy, které můžete mít ohledně očí a uší, byste měli probrat s Vaším veterinářem.

Kontrola zubů a dásní kotěte

Opatrně otevřete tlamičku kotěte. Vypadají dásně zdravě a jsou růžové? Není na zubech vytvořený zubní kámen (který zbarví zuby do žluta nebo hněda)? Obyčejně byste neměli najít na zubech kotěte žádné nánosy zubního kamene. Nepáchne jeho dech?

Problémy se zuby jsou u koček velice běžné. Můžete kotěti pomoct tak, že jej navyknete na čištění zubů třikrát týdně. Zubní pasty s příchutí masa nebo ryb můžete pořídit u většiny veterinářů a ve zverimexech. Malé měkké zubní kartáčky jsou dobré, jen se ujistěte, že je máte uloženy mimo kartáčky od zbytku rodiny.

Jakmile Vaše kotě dospěje, veterinář Vám může doporučit krmit krmivo Hill’s Science Plan Feline Oral Care nebo Hill’s Prescription Diet t/d. Prokázalo se, že to podstatně snižuje tvorbu zubního plaku, kamene a zabarvení zubů.

Dohlídněte na drápky a tlapky kotěte

Nejsou na nich ranky a prasklinky?

Není potřeba zastřihnout mu drápky?

Víte co je normální pro Vaše kotě

Možná nejdůležitější částí každé domácí prohlídky je jednoduše naučit se co je pro Vaše kotě „normální“. Nejsou tam například nějaké neobvyklé otoky nebo ranky? Pokud je zde něco, co Vám dělá starosti, Zavolejte svému veterináři.

[ ↑ skip to content ↑ ]