[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Potíže s močovým systémem

Co musíte vědět

Vaše kotě Vám nemůže říct, že mu je špatně, takže je potřeba, abyste dohlíželi na zdravotní obtíže, které mohou nastat. Jedním z těchto potíží může být onemocnění dolních cest močových (FLUTD – feline lower urinary tract disease). Na co dávat pozor:

  • Bolest při močení. Namáhání při močení, "pláč" nebo jiné známky nepohodlí.
  • Změny v chování. Častější močení (jen s malým výsledkem), nehody, nebo vylučování moči na neobvyklých místech.
  • Krev v moči. Vypadá jako růžové skvrny v záchodku.

Pokud zaznamenáte některý s těchto příznaků, nestyďte se a vezměte kočku k veterináři. FLUTD může být bolestivé a pokud se neléčí, může ohrožovat život kočky vytvořením močových kamenů, které mohou zablokovat vývodné cesty.

Jak dostat kotě zpět do tip top formy

Nedělejte si starosti. FLUTD může být ve většině případů snadno léčeno a Vaše kotě bude v krátké době opět v nejlepší formě. Navštivte veterináře, pokud máte podezření, že Vaše kotě trpí některým z uvedených symptomů. Váš veterinář může provést jednoduchý test s močí Vašeho kotěte (Váš veterinář Vás požádá, abyste donesli čerstvý vzorek moči s sebou do ordinace). Poté určí diagnózu a předepíše léčbu zahrnující antibiotika a změnu krmiva.

Speciální krmivo může mnohé změnit

Váš veterinář Vám také pravděpodobně navrhne, abyste přešli na speciálně vytvořené krmivo, které pomůže Vašemu kotěti uzdravit se. Je prokázáno, že Hill's krmivo pro koťata snižuje riziko FLUTD. Je mnoho speciálních krmiv navržených pro snížení nepohodlí spojených s onemocněním ledvin a močového měchýře, jako je Hill's Prescription Feline c/d a Feline k/d, ale je určeno pro dospělé kočky s těmito problémy.

Speciální krmivo může znamenat správný krok na cestě k zotavení Vašeho kotěte. Zeptejte se Vašeho veterináře na radu ohledně nejlepšího krmiva.

Zvýšení příjmu tekutin Vašeho kotěte

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro minimalizaci rizika FLUTD je podporovat kotě, aby více pilo. Zde je několik tipů:

  • Nechejte na více různých místech Vašeho domu misky s vodou.
  • Používejte větší misky na vodu. Fousky koťat jsou extrémně citlivé a některá z nich nechtějí pít z misek, pokud se jejich fousky dotýkají stěn misky.
  • Naplňte misku až po vrch. Koťata mají tendenci být uchvácení jejich vlastním odrazem. Pokud se mohou vidět v misce s vodou, někdy je to podpoří více pít.
  • Ujistěte se, že se chuť podávané vody nemění. Můžete si myslet, že investice do nového vodního filtru je skvělý nápad, ale Vaše kotě by nemuselo souhlasit! Koťata mají velice silně vyvinutou chuť a mohou odmítat jakoukoliv nenadálou změnu vody. Může se to stát, když se přestěhujete.

Můžete se snažit, aby Vaše koťátko více pilo, ale jedno místo je nevhodné a to pití vody z toaletní mísy. Čisticí prostředky, které používáte, mohou být dobré na Vaši toaletu, ale rozhodně nejsou dobré pro Vaše kotě!

[ ↑ skip to content ↑ ]