[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Omamná šanta

Šanta kočičí – zážitek z říše rostlin

Šanta kočičí fascinuje kočky i jejich milovníky. Této rostliny s odborným názvem Nepeta cataria existuje více než 250 druhů a k dostání je i pod anglickými názvy „catnip“ nebo „catmint“. Šanta se používá jako výplň některých hraček pro kočky, ale dá se i volně koupit nebo pěstovat na zahrádce. Existují dokonce i druhy, které voní po citrónech. Někteří lidé šantu používají k tomu, aby naučili své kočky hrát si s určitými hračkami, především škrabadly.

Vyvolejte reakci

Všechny kočky na šantu nereagují – má se za to, že je reakce pevně zakořeněná v genetickém materiálu jednotlivých koček. Ve Spojeném království na šantu reaguje přibližně 80 % koček, zatímco v Austrálii se u většiny koček reakce nedočkáte, neboť pocházejí z menší genetické skupiny bez této reakce. Bylo také vypozorováno, že koťata většinou začínají na šantu reagovat až kolem 6.–8. týdne věku a k plnému rozvoji těchto reakcí může dojít až po 12 týdnech věku.

Kočičí šílenství!

Kočky se při reakci na šantu chovají euforicky, převalují se, vrní, mňoukají, olizují, skáčou a dokonce i nadměrně sliní. Tato intenzivní reakce trvá jen pár minut a obvykle se neopakuje dříve než za 1–2 hodiny. Opakované kontakty se šantou většinou u koček postupně snižují pravděpodobnost reakce, takže neexistuje riziko rozvoje návykového chování. Někteří odborníci majitelům koček doporučují, aby svým kočkám umožnili kontakt se šantou pouze dvakrát týdně, pokud nechtějí, aby o ni postupně ztratila zájem.

Zázračná šanta?

Kočky obvykle šantu nežerou, ale často je přistihnete, jak listy koušou nebo si je přitlačují na horní patro. Tím se z listů uvolňují oleje obsahující aktivní složku zvanou nepetalakton. Předpokládá se, že nepetalakton na kočky působí hlavně svou vůní a aktivní složka postupem času vyprchává. Z tohoto důvodu byste měli šantu uchovávat v mrazničce, než ji budete chtít použít.

Pěstování trávy

Když uvidíte kočku venku okusovat trávu, není to nic neobvyklého. Tento zážitek však je kočkám, které žijí v bytech, upřen. Přestože tráva pro kočky nejspíš nemá žádnou nutriční hodnotu a ani pro ně není nijak nezbytně důležitá, panuje všeobecné přesvědčení, že jim je okusování trávy něčím příjemné. Pokud dáte kočce trávu k dispozici, může se stát, že ztratí zájem o okusování pokojových rostlin, které mnohdy bývají jedovaté. Vhodné druhy trav můžete zakoupit jako semena a pěstovat v bytě. Nejčastěji se doporučují měkčí odrůdy, jako je mladá pšenice nebo oves, u nichž je menší pravděpodobnost, že se přilepí k jazyku nebo jej poškodí. Nejlepší je každých pár týdnů nově zasít semena, protože kočky mají nejradši mladé, rychle rostoucí výhonky. Jakmile je tráva 8–10 cm vysoká, postavte ji vedle misek s potravou a vodou, aby k ní měla kočka volný přístup. Některé kočky mohou vyzvracet trichobezoáry (smotky) obsahující trávu, ale není to nic, čeho byste se měli obávat. Někteří lidé jsou naopak přesvědčeni, že tráva pomáhá zabraňovat trichobezoárům v blokování a ucpávání zažívacího traktu.


[ ↑ skip to content ↑ ]