[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Chytání myší

Cat and mouse

Kočky chytání myší milují. A jako přirození lovci jsou v této činnosti velmi dobré. Vaše kočka nebude myši lovit z hladu – na to ji až příliš dobře krmíte! Je to pro ni vlastně přirozený instinkt. Pro Vás by to nemělo znamenat žádný problém, ale neměli byste ji nechat prohánět zvířátka na zahradě. Obojek se zvonečkem bude sloužit jako varování pro nepozorné ptáky, kteří tak budou mít šanci uletět, než se kočka dostane příliš blízko.

Nechtěné dárky

Občas se může stát, že Vám kočka nechá před dveřmi malý dárek v podobě myší nebo i něčeho většího. Odborníci si nejsou zcela jistí, proč kočky nechávají mrtvou kořist svým majitelům, ale myslí si, že by to mohlo být z jednoho z těchto dvou důvodů:

  • ako důkaz náklonnosti ke svému majiteli. Vždyť kočky rády myši loví, zabíjejí a pak si s mrtvou myší hrají, tak proč by se to nemělo líbit Vám?
  • Jako důsledek rodičovského instinktu. Kočičí matky učí svá koťata lovit tím, že jim přinesou mrtvé nebo poraněné zvíře, na kterém mohou jejich potomci „trénovat“.
Takže Vaše kočka se Vás možná jen snaží naučit lovit!

Svou roli může hrát i způsob, jakým kočky k lovu přistupují. Snaží se svou oběť unavit tím, že ji honí a pronásledují, než se úplně vyčerpá. A nejraději tak činí na vlastním trávníku.

 


Prevence

Jedinou účinnou metodou, jak své kočce zabráníte v chytání jiných zvířat, je nepouštět ji ven. Samozřejmě se tato varianta nedá použít vždy, například pokud je Vaše kočka zvyklá pobývat venku.

Můžete se ji pokusit stimulovat, aby si více hrála doma. Vhodné jsou aktivity simulující lov, jako je prohánění hraček nebo hry s jinými kočkami, díky kterým jí lov venku nebude chybět.

Nezapomeňte ihned zlikvidovat vše, co kočka venku ulovila. Pokud její trofeje nevyhodíte, bude si myslet, že je vše v pořádku a bude nosit další. K tomuto účelu se určitě bude hodit pár gumových rukavic!


[ ↑ skip to content ↑ ]