[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Vše, co byste měli vědět o kastraci

Kastrace je opravdu to nejlepší pro Vaši kočku. Kitten Spaying - Hill's Pet

Pokud neplánujete Vaše nové koťátko uchovnit, kastrace je ta nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste mu pomohli užívat si život naplno. Proč? Protože tímto nejen zabráníte obavám z nechtěné březosti u koček, ale u kocourů předejdete sexuálnímu chování jako je značkování močí a mrouskání, které může být nepříjemné. Zároveň nebude mít nutkání toulat se z domu, aby hledal družku, takže bude zůstávat věrně a oddaně s Vámi. Pomůže to redukovat riziko silničních nehod a boje s ostatními kocoury.

Kastrace má také zdravotní výhody. Redukce hormonů může ochránit Vaši kočku před onemocněními jako je zánět dělohy a rakovina. A kastrované kočky obvykle žijí déle.

Většina veterinářů doporučuje kastraci mezi čtyřmi a šesti měsíci stáří a rádi Vám vysvětlí, co přesně tento zákrok obnáší.

Co očekávat

Kastrace je běžná operace a Váš veterinář ji určitě prováděl více než tucetkrát předtím. Je přirozené cítit se nervózní a možná trochu provinile, ale buďte si jisti, že děláte pro kočku tu nejlepší věc.

Váš veterinář Vám pravděpodobně oznámí, že nemáte kotě krmit večer před operací. Je to proto, že bude mít celkovou anestezii. Ale zavolejte veterináři, abyste přesně věděli jak se na ten den připravit.

Před operací veterinář bude potřebovat vyholit v srsti malou oblast, takže se nelekejte, když najdete po operaci malé lysé místo. Procedura je snadná, jestli kastrujete kocoura (odstranění varlat), pokud kastrujete kočku (odstranění vaječníku a dělohy) zahrnuje to jen malou jizvu. Takže se nijak neobávejte, komplikace jsou velice vzácné.

Dobrou zprávou je, že si většinou můžete vzít kotě v ten samý den domů. Pamatujte, je normální, že kotě bude po několik hodin ospalé, jeho tělíčko se po tu dobu dává do pořádku po anestezii. Kotě bude pravděpodobně stejně živé jako všechny dny před tím, ale zkuste jej nechat v relativním klidu ještě den nebo dva, aby se mohlo pořádně zahojit. Stehy (je to potřeba u koček, není to běžné po kastraci kocourů) se většinou vytahují po 7-mi až 10-ti dnech.

Po kastraci

Změna hladiny hormonů po kastraci, trochu zpomalí metabolismus Vaší kočky, a proto bude ona, nebo on trochu náchylnější k přibírání na váze. Ale není důvod, proč by se Vaše kočka měla stát obézní; stačí se jen postarat, aby kočka dostávala správné krmivo ve správném množství. Ačkoliv problémy s močovým aparátem jsou běžné u všech koček, jsou častější po kastraci. Můžete se rozhodnout přejít na jiné krmivo speciálně formulované pro kastrované kočky, jako je Hill’s Science Plan Neutered Cat. Toto krmivo obsahuje správnou hladinu energie, vyvážené množství vitaminů a minerálů, bezpečnou hladinu soli, které pomůže předcházet problémům. Pokud máte pochybnosti, jaké krmivo dát Vaší kočce, nebo nějaké další otázky, Váš veterinář Vám rád poradí.

[ ↑ skip to content ↑ ]