[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Onemocnění močových cest

 


Nemoci močového traktu – co byste měli vědět

Vaše kočka Vám nemůže říci, že se necítí dobře, proto byste měli věnovat pozornost jakýmkoli zdravotním problémům, které se mohou objevit. Jedním z nich může být onemocnění dolních močových cest (Feline Lower Urinary Tract Disease – FLUTD). Jeho příznaky zahrnují:

  • bolestivé močení – námaha při močení, naříkání a jiné známky diskomfortu
  • změny chování – častější nucení na močení (s nevalným výsledkem), močení mimo toaletu a na neobvyklých místech
  • krev v moči – růžové skvrny v podestýlce toalety

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, neotálejte s návštěvou veterináře. FLUTD bývá bolestivé a bez léčby se může vyvinout v život ohrožující stav, protože v močových cestách se mohou formovat kamínky, které ucpávají močovou trubici.

Léčba FLUTD

Přehnané obavy nejsou na místě, protože ve většině případů se dá FLUTD úspěšně léčit, takže Vaše kočka bude brzy zase ve formě. Každopádně pokud máte pochybnosti, obraťte se na svého veterináře, a popište mu, jakými příznaky Vaše kočka trpí. Veterinář provede vyšetření moči Vaší kočky (možná Vás požádá, abyste přinesli čerstvý vzorek), a potom stanoví diagnózu a doporučí léčbu. Ta může zahrnovat podávání antibiotik a změnu diety.

Pomoci může i speciální dieta

Veterinář Vám pravděpodobně doporučí také krmivo speciálně formulované právě pro léčbu Vaší kočky. Existují specifické diety, které pomáhají obnovit zdraví močového měchýře, jako je Hill´s Prescription Diet c/d.

Zvýšení příjmu tekutin

Jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko návratu FLUTD, je podporovat kočku v tom, aby pila více vody. Tady je pár tipů:

  • Rozmístěte více misek s vodou na různých místech v domě
  • Používejte větší misky – hmatové vousy koček jsou velice citlivé a některé kočky nemají rády, když se při pití dotýkají stěn misky
  • Misky plňte vodou až po okraj – kočkám se líbí jejich vlastní odraz na hladině, takže pokud se v misce uvidí, mohou toho vypít víc
  • Ujistěte se, že chuť vody se nezměnila – výměna vodního filtru Vám může připadat jako dobrý nápad, ale kočky mají velice citlivé chuťové pohárky a jakákoli změna chuti vody je může odradit. Toto mějte na mysli i při stěhování.
  • Zabraňte Vaší kočce v pití vody ze záchodové mísy, protože čistící prostředky, které používáte, jí mohou způsobit žaludeční problémy
[ ↑ skip to content ↑ ]