[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Rizika volného krmení Vaší kočky

Třebaže můžete mít jasno v tom, jaké krmivo podávat (vyvážené krmivo podle životní fáze a energetických požadavků Vaší kočky), existuje několik možností výběru nejvhodnějšího způsobu krmení. Mnoho odborníků se však shoduje, že volné krmení, nazývané také „improvizované krmení“ nebo „krmení podle chuti“ není zrovna ideální, a to z různých důvodů, jako například:

  • V domácnostech s více kočkami volné krmení v podstatě nemůže zajistit, aby jedna kočka dostávala dost a ostatní kočky se nepřejídaly.
  • V domácnosti s více kočkami může miska plná krmiva připravená po celý den podporovat konkurenční chování nebo se stát důvodem konfliktů.
  • Improvizované krmení ztěžuje sledování změn ve stravovacích návycích, které jsou u koček často signálem úzkosti.
  • Krmení podle chuti podporuje přejídání, které může vést k nadměrnému přírůstku hmotnosti. Pokud kočka příliš ztloustne, vystavuje se rizikům značných zdravotních problémů, jako je například osteoartritida a diabetes mellitus.
  • Pokud se volně krmené kočky přejídají, mohou přibrat také z „krmiva pro redukci hmotnosti“ nebo z krmiva s kontrolovanou kalorickou hodnotou.

Jakým způsobem svou kočku krmíte, je důležité pro zdraví a kvalitu jejího života

Jelikož kočky obecně upřednostňují konzumaci malých porcí častěji po celý den, mnoho odborníků doporučuje odměřit denní dávku na základě informací uvedených na obalu krmiva a rozdělit ji do několika malých porcí rozložených do celého dne. To se běžně nazývá „krmení po porcích“ nebo „odměřované krmení“ a uspokojí přirozenou kočičí touhu po malých, častých porcích, ale bez rizik, která mohou doprovázet přejídání.

Samozřejmě pro některé kočky – například starší, kočky se zdravotními obtížemi nebo rostoucí koťata – může být volné krmení naopak vhodnou volbou. Zeptejte se svého veterináře na rady pro krmení na míru Vaší jedinečné kočičí přítelkyni.

Přečtěte si etiketu

Na obalech kočičího krmiva je obvykle uveden jednoduchý graf (nebo několik krátkých vět) o tom, kolik krmiva podávat podle váhy Vaší kočky. Životní styl samozřejmě hraje svou roli – lenošením na slunci se spálí méně kalorií než šplháním na umělý strom – doporučené množství krmiva pro váhu Vaší kočky uvedené na etiketě je však nejvhodnějším výchozím bodem. Zde můžete jednoduše začít nebo požádejte o radu svého veterináře, pokud máte pocit, že Vaše kočka neúmyslně přibírá nebo naopak ztrácí hmotnost. Pokud chcete, aby Vaše kočka zhubla, jednoduše podávejte množství, které je uvedeno pro její ideální hmotnost místo její aktuální váhy.

Pro ty, kdo rádi kombinují typy krmiv – suché granule a kapsičky nebo konzervy – bude porcování krmiva také snadné. Etikety na suchém krmivu pro kočky Hill’s obsahují informace o kombinování různých typů krmiv pro optimální zdraví Vaší kočky, takže se Vám bude snadno krmit způsobem, který si vyberete.

Zjednodušte si to

Pokud jste krmili svou kočku volně a chtěli byste přejít na odměřované krmení neboli krmení po porcích, je důležité si to usnadnit. Zde je několik šikovných tipů pro jednoduchou cestu k úspěchu:

  • Najděte si jednoduchou měřicí pomůcku: Ať už je to potravinářský odměrný hrneček nebo stylová stříbrná naběračka, dbejte na správnou velikost. Zvolte odměrku, která přesně odpovídá potřebnému množství krmiva - ať už zcela plná nebo po určitou rysku. Díky tomu bude krmení rychlé a snadné a pomůže vyhnout se subjektivnímu přístupu „podle oka“, který se může lišit podle toho, který člen rodiny krmení podává.
  • Oddělení porce: Podle mnoha majitelů koček je praktické odměřovat množství do nádoby, do které se kočka nedostane (každá kočka má mít svou), včetně případných pamlsků, a podávejte jen to, co je každý den v nádobě. Můžete použít elegantní skleněný džbán nebo obyčejnou plastovou nádobu, která se snadno čistí – podle toho, co Vám vyhovuje.
  • S pamlsky s rozumem: Pokud své kočce rádi dáváte pamlsky, nezapomeňte je započítat do příjmu kalorií, abyste se vyhnuli překvapivému nárůstu hmotnosti. Informace o množství a kaloriích naleznete na etiketě pamlsků.

Udělejte si čas

Máte pocit, že nemáte čas na četnější krmení? Schovejte kočce jídlo, aby ho našla později. Zatímco je zaneprázdněná odpočinkem na slunci (nebo pojídáním snídaně), v rychlosti jí schovejte několik malých porcí po domě. Na knihovnu, na parapet - buďte kreativní. Ukryjte krmivo na místa, kde se často pohybuje a má k nim volný přístup. Nechat kočku aktivně hledat a uspokojovat její lovecké instinkty je zábavný způsob krmení, který ale skutečně funguje pouze u suchého krmiva, protože mokré krmivo se může po delší době v úkrytu zkazit.

Počítáte kočky?

Zatímco jedna kočka může dostávat denní porci jednou denně a může si odkusovat kdykoli má chuť, domácnosti s více kočkami fungují jinak. Najděte pro každou kočku klidné odlehlé místo, kde je mimo dohled ostatních koček, abyste se vyhnuli závisti a agresi. Dohlížejte na kočky při krmení, abyste se ujistili, že některá nenasyta neutlačuje bojácnější kolegyně a nesnaží se jim ukrást svačinu. Sledujte také případné změny stravovacích návyků. To je v domácnostech s více kočkami důležité, jelikož tyto změny mohou být často jedním z mnoha jasně rozpoznatelných příznaků stresu nebo zdravotních problémů.

[ ↑ skip to content ↑ ]