[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Tipy k letnímu horku a teplému počasí

Stejně jako my lidé, také kočky potřebují v horkém a slunečném počasí zvláštní péči. Spálení, vyčerpání z horka a dehydratace může postihnout domácí i venkovní kočky, proto byste se na letní horka měli Vy i Vaše kočka dobře připravit.

Kočky milují teplo, ale když je moc velké horko, mají sklony ke zdravotním komplikacím způsobeným přehřátím. Existuje mnoho preventivních opatření, pomocí kterých můžete Vaši kočku během letních měsíců udržet zdravou a v pořádku.

Vyhnout se spálení

Bílé kočky a kočky s bílýma ušima a obličejem jsou obzvláště náchylné ke spálení. Namažte jim tváře a uši opalovacím krémem s vysokým faktorem, protože si nikdy nemůžete být jisti, že zůstanou ve stínu. Když je slunce nejsilnější, kočku, pokud možno, nepouštějte ven a chraňte ji tak před vážnou újmou způsobenou slunečními paprsky.

Vyhnout se úpalu

V extrémních teplotách chraňte kočku před úpalem tak, že ji necháte v chladné místnosti a nepustíte ven. Můžete ji otírat vlhkým ručníkem, namočit jí tlapky ve vaně se studenou vodou nebo jí kolem krku ovinout studený obklad. Zabalte do ručníku plastový sáček se zmraženým hráškem a položte jej do jejího pelíšku – kočka si bude moci lehnout na studené místo. Hrášek se přizpůsobí tvaru jejího těla a vytvoří „masážní podložku“, na které se kočka bude moci chladit.

Máte-li podezření, že kočka trpí úpalem, zaměřte se na následující příznaky:

  • Supění
  • Neklid (vyjádřený například popocházením)
  • Zrychlený tep
  • Dýchací potíže nebo zrychlené dýchání (u plemen s plochými čenichy se může projevit dříve vlivem narušení dýchacích cest)
  • Tmavě červené dásně
  • Letargie
  • Zvýšená vnitřní tělesná teplota (běžná hodnota by měla být okolo 38,0 až 38,6 stupňů Celsia). Tělesná teplota přesahující 40 stupňů Celsia je rozhodně varovné znamení

Pokud Vaše kočka vykazuje některý z uvedených příznaků, ochlaďte ji co nejrychleji ponořením do studené vody a následným zabalením do vlhkých ručníků. Poté ji okamžitě vezměte k veterináři, protože v následky úpalu mohou být v extrémních případech fatální.

Vyhnout se dehydrataci

Dehydratace může kočkám vážně ublížit, proto za teplého počasí nezapomeňte na několika místech v domě nechat dostatek vody. Jakmile uvidíte, že voda dochází, doplňte ji. Některé kočky pijí za teplého počasí málo, snažte se je proto vést, aby pily víc, přidáním kostky ledu do misky a tím, že budete vodu udržovat čerstvou a čistou. K pití kočku také můžete přimět, vezmete-li její misku s vodou a položíte ji za ni.

Přístřešek v domě

Máte-li ve zvyku nechávat žaluzie celý den roztažené, možná byste tento zvyk měli přehodnotit – i kočky žijící v domě se potřebují skrýt před žhnoucím sluncem. Sluneční paprsky dokáží místnost velice rychle vyhřát a kočka se pak během dne nemá kam skrýt. Pokud chcete roztáhnout záclony, učiňte tak jen v jednom pokoji a v ostatních je nechte zatažené. Teplota díky tomu nevystoupá moc nahoru a Vaše kočka si bude moci dopřát kýžený stín.


[ ↑ skip to content ↑ ]