[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Značkování a močení doma

Většina koček se striktně drží svých návyků, co se týká venčení, a bude trvale používat kočičí toaletu doma a půdu na zahradě. Pokud začne značkovat a močit v rohu místnosti, může Vás to značně vylekat.

Značkování nebo močení?

Kočky mezi sebou používají moč jako pachový signál a pro vzájemné značení. Důvody ke značkování močí se výrazně liší od močení za účelem vyprázdnění plného měchýře. Proto je důležité určit, zda kočka značkuje nebo močí, protože řešení obou těchto případů se liší. Při močení si kočka podřepne a vyprázdní větší množství moče na vodorovný povrch. Někdy se stane, že kočka začne okolo moči škrábat. Obvyklým místem nevhodného močení jsou koberce, pohovky, peřiny, vany či umyvadla. Při značkování močí se kočka napřímí, obvykle si našlápne zadní nohou, zatřepe ocasem a vystříkne malé množství moči směrem dozadu na svislý povrch, např. stěnu, která zanechá jasnou pachovou značku. Obvyklým místem značkování jsou dveře, okna, okolí průlezů, záclony, elektrická zařízení a nákupní tašky či odpadkové pytle. Jakmile zjistíte, kterou z těchto činností kočka provádí, je nutné provést opatření pro zajištění správného chování.

Čištění

Ať už se jedná o naprostou nehodu či záměr, jakmile jednou kočka označí nějaké místo svou močí, díky citlivému čichu nejspíše začne dané místo používat pro pravidelné venčení. Tomu nejlépe zabráníte, když kočku budete co nejdéle držet mimo dané místo, odstraníte veškerý zápach, který by kočka mohla cítit, a pozměníte uspořádání nábytku tak, abyste zamezili přístupu do daného prostoru. Danou oblast omyjte 10% roztokem biologického či enzymatického mycího prostředku, opláchněte jej studenou vodou a nechte jej uschnout. Postříkejte oblast (rozprašovačem na kytky) lékařským lihem, vydrhněte a nechte uschnout. Na citlivém materiálu nejprve tento postup vyzkoušejte na menším kousku. K odstranění zbytků pachu lze použít produkty, jako je Petfresh (Urine-off) Urine Stain nebo jiný odstraňovač pachu, které lze zakoupit u veterináře. Koberec má mimořádnou absorpční schopnost a moč obvykle pronikne celou jeho tloušťkou až na podlahu. Pokud je část koberce vystavena moči delší dobu, může být nutné ji odstřihnout a ošetřit či odizolovat beton nebo podlahu v daném místě a teprve poté položit nový koberec.

Zdravotní problémy

Kočku, která začne nadměrně močit doma, vezměte na kontrolu k veterináři. Zánět močového měchýře může kočce způsobovat časté pnutí a vylučování malého množství moči. Další možností je jistá forma nemoci močových cest související se stresem, která se tolik neprojevuje, avšak častým příznakem je močení vedle kočičí toalety. Každá infekce či každé podráždění močových cest může kočku přimět k močení, jakmile se postaví, aniž by si tak mohla dojít ven nebo na toaletu. Takovýto způsob močení je někdy mylně vnímán jako značkování. Pokud se u koček opakuje zánět močových cest, obvykle jim prospívá zvýšený příjem tekutin. To může vyžadovat přechod od suchých krmiv na vlhkou stravu, avšak před každou změnou jídelníčku se poraďte s veterinářem.

Proč moje kočka značkuje doma?

Značkují všechny kočky – kocouři, kočky a dokonce i kočky po kastraci. Obvykle se tak děje venku v rámci jejich komunikace pachem. Své pachové signály zanechávají rovněž otíráním, škrábáním a otíráním hlavy (otíráním žláz u tlamy o větvičky a jiné předměty). Kočka zanechává svůj pach nejen proto, aby ostatním sdělila, že zde byla, ale také aby „vybavila“ svoji oblast svým vlastním pachem, čímž prokazuje i jistou odvahu. U nevykastrovaných koček vyjadřuje moč nejen její přítomnost v oblasti, ale i její stav. Kočky mají v období říje v moči vysoké hladiny estrogenu, čímž přitahují kocoury. Většina domácích koček je vykastrovaná a doma neznačkuje nejspíš proto, že necítí potřebu. Značkování doma je symbolem toho, že je kočka ve stresu a potřebuje cítit větší bezpečí, proto se obklopuje vlastním pachem. Domácí značkování totiž naznačuje, že se kočka cítí něčím ohrožena. Nejčastější příčinou je přítomnost jiných koček, ať již doma nebo v sousedství. Avšak pokud je kočka již mírně úzkostlivá, může stát na začátku domácího značkování novorozeně či nová osoba v domácnosti, stavební práce, změna výzdoby či změna zaběhnutého chování.

Hrozba koček ze sousedství

Kočky obvykle značkují okolo průlezů či dveří, aby tak cizím kočkám daly najevo svoji přítomnost. Pokud Vaši kočku rozrušilo, že se do domu dostala jiná kočka, uzavřete průlez a kočku pouštějte ven i dovnitř sami. Instalace průchodu s magnetickým či elektronickým systémem otevírání (využívající zařízení připevněné na obojku kočky) může zabránit dalším nežádoucím návštěvám jiných koček, pokud trvalé uzavření průchodu nepřipadá v úvahu. Abyste svoji kočku venku podpořili, cizí kočky vyhánějte. Jakmile kočka ucítí, že je doma v bezpečí, bude mít menší potřebu si domov značkovat.

Dekorace a stavební práce

Úzkostlivé kočky či kočky žijící výhradně doma mohou být ohroženy změnami svého prostředí. Změna výzdoby či uspořádání nábytku efektivně odstraní veškeré důmyslné značkování, které pečlivě obstarala otíráním a škrábáním. Abyste snížili dopad takové změny, nepouštějte kočku do daných pokojů, dokud se zápach uvnitř dostatečně nesmísí se známými pachy domova. Tento proces můžete urychlit rozptýlením kočičího pachu po pokoji. Vezměte jemnou bavlněnou látku a jemně s ní otřete obličej kočky (kde se nachází žlázy, které produkují kočce vlastní pach). Sebraný sekret obsahuje feromony, které přímo do mozku kočky vysílají zprávu, že se jedná o známé a bezpečné prostředí. Touto látkou otřete nábytek a stěny ve výšce kočky v místech, kde došlo ke změně. Tento postup opakujte několikrát denně. Když kočka ucítí svůj pach v místnosti, není tak pravděpodobné, že by značkovala. Veterinář Vám rovněž může poskytnout produkt, který obsahuje syntetické feromony (Feliway, Ceva Animal Health) a funguje na stejném principu. Pokud měníte například pohovku, je dobré takovou výměnu naplánovat a několik týdnů předem použít na starou pohovku látku, kterou později dáte na novou pohovku, takže bude mít známý a přijatelný pach.

Dopřejte kočce pocit bezpečí

I když není důvod značkování jasný, existují způsoby, jak kočce dopřát pocit většího bezpečí. Například zmenšení prostoru, který si kočka hlídá, na jednu až dvě místnosti může přispět jejímu pocitu bezpečí a snížit tak potřebu značkování. Pokud je kočka jednoduše příliš vystresovaná, může být jediným řešením přestěhování ohrožené kočky (nebo agresora) na místo, kde nejsou jiné kočky. Když nebude ohrožená kočka pod tlakem, který na ní vyvíjely jiné kočky, je pravděpodobné, že nebude značkovat a že bude šťastná. Dokonce i agresivní kočka je v prostředí s více kočkami často vystresovaná a mohla by jí prospět samota.

Pomoc odborníka

Značkování a močení lze u většiny koček vyléčit zde popsanými postupy. V některých případech však může být problém trvalejší, v takovém případě je doporučeno obrátit se raději na veterináře a nenechávat situaci volný průběh s nadějí, že se to samo nějak spraví.

Zdroje: Kočičí poradna – www.fabcats.org

[ ↑ skip to content ↑ ]