[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdravá kůže a srst

Zdravá kůže a srst jsou důležitou součástí péče o dobrý zdravotní stav Vaší kočky. Celková potřeba česání závisí na plemeni kočky, ale obecně platí, že čím hustší má kočka srst, tím více kartáčování a česání potřebuje. Pravidelné česání však prospívá všem kočkám bez rozdílu. Kočky se češou pomocí jazyka a zubů, polykají při tom ale chlupy. Tyto chlupy nejsou stráveny a mohou vytvářet trichobezoáry. Kočka se jich běžně zbavuje ve stolici nebo je vyzvrací, což může být nepříjemné překvapení. V nejhorším případě mohou kočce ucpat střevo, což je nutné řešit chirurgickým zákrokem. Jedním z nejúčinnějších způsobů jak trichobezoárům předejít, je pravidelné česání a potrava s dostatečným množstvím vlákniny.

Učesejte kočku sami

Jedná se o skvělou příležitost, jak s kočkou trávit čas a vytvořit mezi Vámi pouto. Některým kočkám je česání příjemné, zatímco jiné je třeba trochu přemlouvat. Mějte při ruce pamlsky nebo granule a při česání kočku občas odměňte za klidné chování (ale nepřekrmujte ji). Některým kočkám stačí, když se s nimi za odměnu pomazlíte. Chcete-li kočku česat doma, budete potřebovat správné nástroje. Existuje mnoho typů hřebenů a kartáčů. Poraďte se s veterinářem nebo ošetřovatelem, který nástroj je pro srst Vaší kočky nejvhodnější.

Pravidelné česání

Dlouhosrstá plemena vyžadují časté, nejlépe každodenní, česání, které prospívá srsti a brání zacuchání. Odstraňování zacuchaných chlupů může být složité a bolestivé. Máte-li krátkosrstou kočku, česání pomáhá udržet zdraví pokožky a umožňuje zkontrolovat otoky či podráždění kůže. Začněte kočku jemně česat ve směru růstu chlupů. Pokud uzlíky na chlupech nedokážete uvolnit prsty, opatrně použijte nůžky. Pokud je na kočce vidět, že jí je česání nepříjemné nebo stresující, nenaléhejte. Je lepší provést několik krátkých česání, při kterých je kočka uvolněná, než kočku nutit a vyvolat v ní děs už jen při pohledu na kartáč.

Koupel

Kočky se umějí samy dobře postarat o svou čistotu, takže je není nutné pravidelně koupat. Má-li však kočka určité kožní onemocnění nebo se hodně ušpinila, je potřeba ji umýt. Zásadně používejte šampon pro kočky se speciálním složením a zkontrolujte správnou teplotu vody. Kočky se většinou koupou nerady, takže při koupeli budete potřebovat pomoc. Snažte se být co nejklidnější a postupně ji omyjte od hlavy po ocas. Důkladně opláchněte šampon, zabalte ji do jemné osušky a pečlivě osušte. Když budete hotovi, nezapomeňte ji náležitě odměnit.

Správná výživa

Pro zdravou srst je samozřejmě důležitá také výživa. Chlupy jsou tvořeny převážně bílkovinami a čím lepší výživa, tím lepší srst. Potrava bohatá na kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerály a esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6) je pro zdravou kůži a srst Vaší kočky obzvláště prospěšná. Je-li srst Vaší kočky matná nebo mastná a kůže suchá a tvoří lupy, je problém zřejmě ve výživě. Poraďte se s veterinářem, jaké krmivo by pro Vaši kočku doporučil, aby se stav pokožky a srsti zlepšil.

[ ↑ skip to content ↑ ]