[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Péče o zuby koček

Věřte či ne, ale péče o zuby Vaší kočky je stejně důležitá jako péče o Vaše vlastní zuby. Správná péče o zuby koček je pro jejich celkové zdraví zásadní.

Plak a zubní kámen

Směs slin, bakterií a zbytků jídla tvoří každý den zubní plak. Plak je povlak, který na zubech cítíte každé ráno po probuzení. Plak se může během 24 hodin začít přeměňovat na zubní kámen, tvrdý nažloutlý nános na zubech. Plak způsobuje zánět dásní, což je první fáze onemocnění dásní.

Problém všech věkových kategorií

U 70 % koček je onemocnění dásní rozvinuto již ve dvou letech. Jiné typy nemoci dásní se však mohou objevit i dříve. Hlavní příčinou nemoci dásní je hromadění plaku, který obsahuje velké množství bakterií. Tyto bakterie se mohou šířit do plic, jater, ledvin a srdce a vyvolat v nich infekci. Onemocnění dásní je bolestivé, i když to na kočce třeba není znát.

Varovné příznaky

Váš veterinář při pravidelné kontrole jistě objeví případné problémy, ale ještě před tím je zde několik věcí, na které byste se měli zaměřit:

  • Zkažený dech
  • Žluté a hnědé nánosy zubního kamene na zubech – zdravé zuby jsou vždy bílé
  • Červená kontura kolem linie dásně (zánět dásní)
  • Obtíže při jídle
  • Krvácivost dásní

Kvalitní kartáček

Pečovat o zuby své kočky můžete třemi způsoby:

1) Pravidelným čištěním zubů

2) Pomocí speciálního krmiva, které funguje jako zubní kartáček

3) Pravidelnými kontrolami u veterináře každých 6 měsíců, nejméně však jednou za rok

Čištění zubů je snazší, pokud s ním začnete, dokud je kočka stále mladá. Lze jej zvládnout i pokud začnete se starší kočkou, pokud ještě nemá bolestivou nemoc dásní.

Nepoužívejte zubní pastu pro lidi, existují pasty vytvořené speciálně pro zvířata, které jsou bezpečnější. Požádejte veterináře nebo sestřičku o doporučení a ukázku, jak čištění provést.

Své kočce byste měli čistit zuby alespoň jednou týdně, nejlepší je však každodenní čištění.

Speciální krmivo

Jako doplněk či místo čištění můžete používat speciální krmivo. Krmivo Science Plan Feline Oral Care bylo vytvořeno s jedinečnou strukturou a velikostí, které pomáhají odstraňovat plak a zubní kámen již od prvního krmení. Běžná granulovaná krmiva plak neodstraňují.

Péče o zuby

Toto je nejjednodušší způsob, jak své kočce zajistit určitou formu každodenního čištění.

Nezapomeňte na pravidelné návštěvy veterináře, zdravé zuby mají pro celkové zdraví Vaší kočky zásadní význam.

[ ↑ skip to content ↑ ]