[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kočky a děti

Máloco potěší dítě tolik jako chlupatý kamarád. Naštěstí také většina koček ocení pozornost, kterou jim děti štědře poskytnou. Děti a kočky si spolu mohou výborně vyhrát a respektovat přitom jeden druhého.

Batolata bychom nikdy neměli nechávat s kočkou samotná. Jsou ještě nemotorná a mohla by kočku zranit nebo polekat, obzvlášť malé kotě. Když se kočka lekne, mohla by dítě kousnout nebo škrábnout, takže bychom na jejich společnou hru měli vždy dohlížet.

Všechny děti, které budou s kočkou v kontaktu, bychom měli naučit základní pravidla, jak s ní zacházet:

  • Když kočku zvedáte, dejte jí vždy jednu ruku pod hrudník a druhou přidržujte zadní nohy. Pokud se Vám kočka usadí předníma nohama na ramenou, přidržujte jí zadní nohy rukou.
  • Pokud se to kočce nelíbí a snaží se utéci, nechte ji.
  • Pokud kočka sklopí uši a mrská ocasem, něco se jí nelíbí a měli byste ji nechat o samotě.
  • Nesahejte kočce na břicho. Kočku to poleká a mohla by Vás kousnout.
  • Při hře s kočkou používejte vhodné hračky. Škádlení, kdy necháváte kočku, aby Vám chytala ruce nebo prsty, není dobrý nápad. Mohla by Vás škrábnout nebo kousnout.
  • Pokud kočka spí, jí nebo používá kočičí záchod, nerušte ji. Na hraní ještě budete mít spoustu času později.

Mnoho rodičů si pořizuje domů zvířátko, aby děti naučili empatii a odpovědnosti. U hodně malých dětí to nemusí být vždy dobrý nápad. Pokud dítě nezvládne péči, kterou kočka vyžaduje (krmení, poskytnutí vody, čištění kočičího WC), tak na to kočka doplatí. Pokud se pro kočku rozhodnete, rozmyslete si, zda jste jí ochotni spolu s Vašimi dětmi poskytnout potřebnou péči. Všichni potom budou spokojenější – kočka, děti i rodiče.

Kočky by měly mít nějaké místo, kde mohou nerušeny v klidu odpočívat. Může to být samostatná místnost (můžete do ní umístit i kočičí WC) nebo jen prostor pod postelí. Ideální je kočičí pelíšek umístěný výše. Kočky rády sedají na vyšších místech, navíc může fungovat také jako škrabadlo. Pokud už kočka bude mít všeho dost, může se do něj vyšplhat a uniknout z dosahu nenechavých rukou.

[ ↑ skip to content ↑ ]