[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kočky a změny počasí

Změny počasí s sebou přinášejí i změny v potřebách koček. Letní a zimní měsíce souvisejí s určitými problémy, které kočky trápí.

Zima

Pokud je vaše kočka celý rok doma (nebo pouze v zimě), pokles teploty nebo chladné počasí ji tolik neovlivňují. Ale stále je tu několik věcí, kterými ji můžete poskytnout speciální péči.

Pokud kočka spí běžně na zemi, přesuňte její pelíšek do vyšších míst, abyste zabránili vystavení nebezpečnému průvanu. Pokud je vaše kočka starší nebo trpí artritidou, chladné počasí ji může způsobit ztuhnutí a bolestivost kloubů. Pokud je pro kočku obtížné skákat, zajistěte jí snadný přístup do pelíšku, obzvlášť je-li ve vyšší úrovni nad zemí.

Můžete využít židli nebo jiný kus nábytku, jako schůdek, aby kočka nemusela skákat tak vysoko.

V terénu

Venkovní kočka by se s příchodem chladnějších měsíců měla začít otužovat. Když se začne ochlazovat, nechávejte ji častěji venku. Podpoří to adaptaci jejího těla na zimu, zahuštění srsti a rozvoj imunity.

Pokud má vaše kočka venkovní přístřešek, zvedněte ho od země. Zmrzlá zem odebírá více tepla než proudící vzduch. Otočte přístřešek tak, aby do dvířek nefoukalo a zvažte, zda nepořídit kočce speciální pelech na dno přístřešku. Buďte opatrný pří výběru materiálu, aby byl odolný proti vlhkosti, mrazu nebo plísni.

Auta a garáže

Pokud má kočka přístup do garáže nebo k autu, tak buďte při startování auta opatrní. Kočky občas spí na motoru, protože jsou zde chráněny před větrem a motor zůstává po zaparkování dlouho teplý.

Nikdy nenechávejte kočku v zimním období v autě. Chladné počasí může vnitřek auta rychle proměnit v ledničku.

Čas krmení

Pokud necháváte jídlo pro kočky venku, několikrát denně kontrolujte, jestli nezmrzlo. Obzvláště důležitá je kontrola vody. Pokud nebude mít kočka čistý zdroj vody, snadno by mohla pít ze znečištěného zdroje kontaminovaného domácími prostředky, silniční solí a nemrznoucí směsí. Právě nemrznoucí směs je pro kočky atraktivní a extrémně nebezpečná. Ujistěte se, že je vaše příjezdová cesta čistá a bez této kontaminace.

Léto

Letní čas je obdobím blech. Bylo by dobré poradit se s veterinárním lékařem o opatření proti blechám, hlavně jestli máte venkovní kočku.

Pokud máte bílou kočku, tak byste ji měli mazat konečky uší a nosu opalovacím krémem, protože tyto kočky nemají dostatečně chráněnou kůži proti slunečnímu záření.

Nikdy nenechávejte kočku samotnou v autě, když je venku horko. Uvnitř auta může teplota vystoupat do extrémních hodnot. Kočka může mít i za krátkou dobu vážné následky přehřátí, nebo může dokonce zemřít.

Dostatek vody

Domácí i venkovní kočky potřebují během letního období dostatek vody, jinak se snadno dehydratují. Dávejte pozor na příznaky úpalu, kterými jsou například:

  • Těžké dýchání
  • Skelné oči
  • Ztráta rovnováhy
  • Zvracení
  • Tmavě červený nebo fialový jazyk

Pokud máte podezření, že má vaše kočka úpal, ihned vyhledejte veterinárního lékaře. Do té doby se snažte snížit tělesnou teplotu pomocí studené vody (ne ledové) a podávejte kočce k pití malé množství studené vody (ne ledové).

Můžete dát kočce ledové kostky na olizování, a pokud máte k dispozici ledové pytlíky, tak ji je položte na hlavu, krk a hrudník.

Kočka je odolné zvíře a zvládne většinu změn v počasí. Trocha pomoci jí ale určitě prospěje.

[ ↑ skip to content ↑ ]